Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co zrobić, by było mniej udarów mózgu

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 23 czerwca 2015 11:03

Co zrobić, by było mniej udarów mózgu - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
W Polsce co roku udar mózgu dosięga około 70 tys. osób, z czego aż 30 tysięcy umiera w ciągu miesiąca. Powrót do zdrowia zależy od tego, jak szybko chorzy trafią pod specjalistyczną opiekę.
[caption id="attachment_60412" align="alignnone" width="620"]ThinkstockPhotos ThinkstockPhotos[/caption]

W Polsce co roku udar mózgu dosięga około 70 tys. osób, z czego aż 30 tysięcy umiera w ciągu miesiąca. Powrót do zdrowia zależy od tego, jak szybko chorzy trafią pod specjalistyczną opiekę.

Zmniejszenie zachorowalności i przedwczesnej umieralności z powodu chorób naczyniowo-sercowych, w tym udarów mózgu jest jednym ze strategicznych celów narodowego programu zdrowia.

O leczeniu i profilaktyce udarów, a także o współdziałaniu wielu instytucji w tej sferze rozmawiano podczas debaty, zorganizowanej niedawno w Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym w Opolu przez Stowarzyszenie CEESTAHC pod patronatem honorowym marszałka województwa opolskiego.

Uczestnicy - lekarze, menedżerowie ochrony zdrowia, samorządowcy - dyskutowali o tym co zrobić, by w naszym regionie była jeszcze lepsza dostępność do leczenia udarów, ale i o tym, co robić, by udarów było mniej.

Tomasz Prycel, organizator debaty mówił, że to pierwsze z cyklu podobnych spotkań, jakie odbędą się w każdym regionie.

- Chcemy nie tylko uświadamiać znaczenie problematyki udarów i ich leczenia, ale także porozmawiać z samorządowcami o potrzebach regionalnych w tym zakresie i możliwościach finansowania działań profilaktycznych - mówił.

Wicemarszałek Roman Kolek przypominał, że w naszej regionalnej strategii ochrony zdrowia do 2020 roku jedną z mocnych stron w województwie jest właśnie realizacja programu leczenia wczesnej fazy udaru mózgu:

- Dzięki konsekwentnie prowadzonym od wielu lat działaniom w województwie opolskim notujemy co roku najniższy poziom zgonów z tego powodu, a dzięki wczesnej rehabilitacji neurologicznej średni czas pobytu pacjenta w oddziale udarowym jest także najkrótszy w Polsce.

Dr Michał Glonek, wojewódzki konsultant ds. neurologii przypominał, że udary to największa przyczyna niepełnosprawności w Polsce i nadal trzecia przyczyna zgonów.

- Czas leczenia jest niezwykle ważny, bo pomoc udzielona do półtorej godziny od pierwszych objawów to szansa pełnego wyleczenia co czwartego pacjenta, a jeśli ten czas się wydłuży do trzech godzin, to taką szansę ma już tylko co dziewiąty pacjent - mówił.

Najważniejszym ośrodkiem leczenia udarów w regionie jest Wojewódzki Specjalistyczny Zespół Neuropsychiatryczny i jak mówił dr Glonek, powinniśmy wspólnie dążyć do tego, by znalazł się on w tworzonej właśnie sieci wysokospecjalistycznych ośrodków leczenia udarów w Polsce.

O konkretnych, trudnych leczeniach przypadków leczenia udarów w opolskim Zespole mówili dr Sławomir Romanowicz i dr Małgorzata Wawrzyniak, zaś o profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych kardiolog dr Piotr Feusette. Jak podkreślano w dyskusji, w tej dziedzinie każdy może podejmować efektywne działania - bo ważne jest zarówno wczesne diagnozowanie choroby, skuteczna terapia i rehabilitacja, jak i samoświadomość pacjentów oraz ich powrót do pełnej aktywności. Aby osiągnąć sukces w tych wszystkich sferach, potrzebne jest działanie ochrony zdrowia, samorządów i organizacji pozarządowych, ubezpieczyciela i innych instytucji publicznych.

Postępy medycyny i farmakologii, jakie dokonały się w ostatnich latach, nie ominęły także profilaktyki udarów mózgu. Do stosowania dopuszczone zostały nowoczesne preparaty, bezpieczniejsze i wygodniejsze dla pacjenta (brak konieczności monitorowanie wskaźnika INR, mniej interakcji) od tradycyjnej terapii antagonistami witaminy K. Jednak ze względu na brak refundacji w określonych wskazaniach – ich dostępność dla pacjentów jest wciąż w naszym kraju bardzo ograniczona.

Źródło: materiały prasowe

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także