Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jubileuszowa konferencja neurologów dziecięcych

MedExpress Team

Mariusz Kielar

Opublikowano 21 listopada 2013 11:24

8 listopada w Domu Polonii w Krakowie odbyła się konferencja naukowo-szkoleniowa pod hasłem „Neurologia i fizjologia dziecięca w Uniwersytecie Jagiellońskim”. W konferencji udział wzięło ponad 100 neurologów dziecięcych, neurofizjologów, psychiatrów i psychologów dziecięcych.

8 listopada w Domu Polonii w Krakowie odbyła się  konferencja naukowo-szkoleniowa pod hasłem „Neurologia i fizjologia dziecięca w Uniwersytecie Jagiellońskim”. W konferencji udział wzięło ponad 100 neurologów dziecięcych, neurofizjologów, psychiatrów i psychologów dziecięcych. 

- Tegoroczna konferencja była wyjątkowa nie tylko z powodu zróżnicowanej tematyki i obecności wielu znamienitych gości z Polskiej Akademii Nauk i Polskiego Towarzystwa Neurofizjologii Klinicznej, ale również dlatego, że wpisuje się w obchody 650- lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego – podkreśla prof. dr hab. Marek Kaciński, kierownik Kliniki Neurologii Dzieci i Młodzieży. Podczas konferencji omawiano aspekty leczenia dzieci z ciężkimi uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego, z napadami rzekomopadaczkowymi, bólami głowy, migreną. 

Dr Anna Świerczyńska szczegółowo przedstawiła wyniki leczenia najliczniejszej grupy pacjentów – tj. dzieci z ciężkimi uszkodzeniami układu nerwowego spowodowanego najczęściej urazami mózgu. W tej grupie znajdują się ofiary wypadków komunikacyjnych, młodzi sportowcy, którzy doznali poważnych kontuzji w czasie treningu, małe dzieci po upadku z wysokości, zakrztuszeniu lub podtopieniu. Poszkodowani przeżycie zawdzięczają coraz lepszej terapii medycznej, a później kompleksowej rehabilitacji. W przedstawionej grupie pacjentów zastosowano leczenie neurorehabilitacyjne, terapię neuropsychologiczną, neurologopedyczną, a u niektórych pompę baklofenową. Nawet w tak trudnych klinicznie sytuacjach rehabilitacja neurologiczna dała wiele dobrych wyników.

Dużą grupą pacjentów Kliniki są dzieci z napadami padaczkowymi i rzekomopadaczkowymi. Lekarze zwracali uwagę jak istotne jest postawienie prawidłowej diagnozy. Od tego zależy dostosowanie późniejszego modelu leczenia. Psycholodzy i psychiatrzy zwracali uwagę na fakt, iż pomimo rozwoju medycyny, postępów w klasyfikacji i leczeniu padaczek, wiedza w społeczeństwie na temat tej choroby nadal jest niewielka, a dzieci z tym schorzeniem są wykluczane z wielu aktywności społecznych z powodu uprzedzeń nauczycieli i rodziców innych dzieci.

Wiele zainteresowania wzbudził wykład dr Alicji Kubik o szerokim zastosowaniu neurofeedbacku w leczeniu przewlekłych bólów pourazowych i nowotworowych, padaczki, migreny, ADHD i innych zaburzeń emocjonalnych u dzieci. Metoda ta wykorzystując elementy wideo-gry  opiera się na rejestracji i automatycznej analizie czynności bioelektrycznej mózgu.  W przypadku leczenia dzieci ma tę przewagę, że bez użycia środków farmakologicznych, można uzyskać doskonałe efekty terapeutyczne. Jest to najmłodsze „odkrycie” neurologii, dlatego metoda ta wciąż jest mało znana  (dopiero w czerwcu 2011 r. biofeedback został uznany przez Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej za jedną z pięciu neurofizjologicznych metod klinicznych w Polsce - obok  EEG, EMG, potencjałów wywołanych i badania funkcji autonomicznych). W przyszłości PTNK planuje rozpocząć rozmowy z NFZ, by ta metoda została uznana za procedurę medyczną i mogła być rozliczana w ramach kontraktu.

Organizatorem konferencji była Katedra Neurologii Dzieci i Młodzież UJ, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Neurofizjologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Neurologów Dziecięcych przy współudziale Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego Wydziału Lekarskiego UJ CM. Patronat honorowy objął prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium Medicum oraz prof. Tomasz Grodzicki, dziekan Wydziału Lekarskiego UJ CM.

 

 

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także