Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Międzynarodowa konferencja: „Opieka farmaceutyczna a bariery w rozwoju aptek”

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 października 2022 08:01

Międzynarodowa konferencja: „Opieka farmaceutyczna a bariery w rozwoju aptek”  - Obrazek nagłówka
O jakości świadczonej opieki farmaceutycznej a także zagadnieniu rentowności aptek oraz ich otoczenia prawnego dyskutować będą eksperci z Polski, Irlandii, Słowenii, Czech, Chorwacji, Węgier i Rumunii, podczas trzeciej, międzynarodowej konferencji Europejskiej Federacji Sieci Aptecznych: „Opieka farmaceutyczna a bariery w rozwoju aptek”, która odbywa się 19 października 2022 r. w Warszawie. Początek transmisji o 9:00.

Strona wydarzenia: https://www.eufpc.eu/conference-2022

Konferencję podzielono ją na trzy panele tematyczne poświęcone kwestii regulacji rynkowych i ich wpływu na jakość świadczonej opieki, kwestii promocji produktów leczniczych wobec takich zjawisk, jak samoleczenie pacjentów oraz zdecydowanie najważniejszego wątku, nowych usług w aptekach, takich jak szczepienia czy przeglądy lekowe. Praktyka państw, w których oferuje się takie usługi, pokazuje, że pomagają one pacjentom w przestrzeganiu zaleceń terapeutycznych, poprawiają wykrywalność wybranych chorób i pozwalają na ograniczenie liczby porad lekarskich, badań diagnostycznych czy hospitalizacji z powodu problemów lekowych. Są więc wysoce kosztowo efektywne zarówno w skali jednostki, jak i całego systemu ochrony zdrowia.

Pandemia COVID-19 przyspieszyła proces doganiania przez Polskę państw Europy Zachodniej pod względem rozwoju usług prozdrowotnych w aptekach. Do tej pory polscy farmaceuci podali przeszło 2 mln dawek szczepionek w ponad 2 tys. aptecznych punktów szczepień w całym kraju. Większość tych punktów funkcjonuje w aptekach należących do sieci.

– Spodziewamy się dużego zainteresowania. Biorąc pod uwagę zakres tematów oraz międzynarodową reprezentację prelegentów, konferencja będzie na pewno wyjątkowym wydarzeniem w branży farmaceutycznej – podkreśla Marcin Piskorski, prezes zarządu ZPA PharmaNET, organizacji należącej także do Europejskiej Federacji Sieci Aptecznych. Od dwóch lat jesteśmy członkiem Europejskiej Federacji Sieci Aptecznych. Wspólnie staramy się budować pozytywny wizerunek farmaceutów oraz promować koncepcję opieki farmaceutycznej i usług świadczonych w aptekach, dostarczając rynkowi, mediom i decydentom materiały analityczne i raporty – dodaje Piskorski.

Głównym celem największego w Europie Środkowej spotkania właścicieli sieci aptecznych, kadry zarządzającej i farmaceutów jest pozyskanie nowej wiedzy i pomysłów na to, jak wykorzystać potencjał aptek, a zatem najliczniejszych i najlepiej dostępnych punktów opieki zdrowotnej, do wsparcia systemów opieki zdrowotnej.

– Chcemy pokazać, jak to wyglądało w Polsce. Ostatnie dwa lata były przełomowe dla branży aptecznej. Przyjęto ustawę o zawodzie farmaceuty, której wprowadzenie jest jednym z największych sukcesów środowiska farmaceutycznego od lat. Nastąpił też poważny przełom we wprowadzaniu usług opieki farmaceutycznej i dodatkowych usług prozdrowotnych w aptekach. Magistrom farmacji umożliwiono wykonywanie szczepień przeciw COVID-19. Rozwija się również proces digitalizacji, wprowadzono również e-recepty etc. To kroki, które sprawiły, że znaczenie aptek nabiera nowego wymiaru. To też pole do tego, by poszerzyć koszyk usług, możliwych do świadczenia w aptekach – wylicza Marcin Piskorski.

Aktualnie większość z nich, przewidzianych ustawą o zawodzie farmaceuty, jest jeszcze w fazie pilotażu (przeglądy lekowe, recepta kontynuowana) lub wypracowywania zasad funkcjonowania (prowadzenie konsultacji farmaceutycznych i opracowywanie indywidualnego planu opieki farmaceutycznej oraz wykonywanie badań diagnostycznych).

– Apteka przyszłości to znacznie więcej niż tylko miejsce, do którego przychodzi się po zakup leków. Tym bardziej cenne są takie spotkania, jak nasza konferencja. Umożliwiają one wymianę wiedzy i doświadczeń na szczeblu międzynarodowym. Wszystko po to, aby apteki w Europie Środkowej jeszcze lepiej mogły pełnić swoją zdrowotną misję wobec pacjentów w tych niełatwych czasach – zaznacza Piskorski.

Dlatego też, jako podsumowanie konferencji, zaplanowane jest wspólne przyjęcie apelu środkowoeuropejskich aptek o włączenie do inicjatywy EU4Health. Program ten z budżetem w wysokości 5,3 miliarda euro jest największym programem zdrowotnym w UE od czasu ich uruchomienia w roku 2003. Wykracza on znacznie poza działania związane z gaszeniem skutków pandemii COVID-19 i zajmuje się budowaniem wysokiej funkcjonalności europejskich systemów opieki zdrowotnej a w rezultacie poprawy zdrowotnego statusu Europejczyków.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także