Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Start kampanii TAK dla zdrowia rodziny

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 25 września 2023 10:03

Start kampanii TAK dla zdrowia rodziny - Obrazek nagłówka
Eksperci WHO oceniają, że wybierając właściwy styl życia możemy o 50% zredukować ryzyko poważnego kryzysu zdrowia. Przemyślana dieta, systematyczna aktywność ruchowa, wykonywanie zalecanych testów, badań przesiewowych, korzystanie z dobrodziejstwa jakim są szczepienia, dbałość o właściwe proporcje pracy i wypoczynku - to szansa na lepsze, spełnione życie. Im częściej o tym przypominamy, tym większe prawdopodobieństwo, że będziemy wysłuchani. Polska Koalicja Pacjentów Onkologicznych i eksperci Medycznej Racji Stanu od lat apelują w przestrzeni publicznej o uważność dla wyzwań zdrowia do decydentów, ale także do każdego z nas. 28. września ten głos ulegnie wzmocnieniu w trakcie debaty i konferencji „TAK dla zdrowia rodziny” inicjującej kampanię społeczną pod tym samym hasłem.

Agata Kornhauser-Duda, Pierwsza Dama dała tym działaniom patronat honorowy w uznaniu wartości jaką jest zapobieganie kryzysom zdrowia Polaków.

Ambasadorką przesłania o koniecznej współodpowiedzialności każdego z nas za własną kondycję zgodziła się zostać tegoroczna Miss Polonia - Ewa Jakubiec, dyplomowana pielęgniarka, studentka Wydziału Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie Wrocławskim, osoba pozostająca w dialogu z kobietami w najprostszych aktywnościach pozwalających zapobiec rozwojowi choroby nowotworowej. Ambasadorką kampanii została również Laura Breszka, popularna aktorka telewizyjna, teatralna i dubbingowa.

Apel do dzieci o aktywność ruchową i sięganie po zdrową żywność obiecał swym głosem wesprzeć mistrz skoków narciarskich Piotr Żyła oraz w kolejnych etapach kampanii najpiękniejsze Polki lat ubiegłych, których misją jest nauka zdrowego jedzenia i uczynienie z fizycznej aktywności - frajdy, a nie szkolnego przymusu. Przesłania te w formie wideo planujemy systematycznie prezentować w szkołach. Liczymy, że już wkrótce będzie to wstęp do przedmiotu - „godzina dla zdrowia”, którego wprowadzenie do szkół jest jednym z głównych postulatów Medycznej Racji Stanu.

- Podczas tematycznych debat ekspercko-systemowych, członkowie Rady Naukowej kampanii będą przedstawiać racje humanistyczne, medyczne i ekonomiczne wzmacniające przekaz o pilnej potrzebie bycia szybszymi od choroby. Głos młodych ludzi, którzy przyciągają społeczną uwagę, budząc sympatię i podziw, to szansa na komunikacyjny sukces szczególnie w dialogu z dziećmi - podkreślają inicjatorki Kampanii: Krystyna Wechmann, prezes Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych oraz Anna Jasińska, rzecznik Medycznej Racji Stanu.

Będą oni przypominać o tym, że warto wykonać test w kierunku wirusa HCV, z którym potrafimy skutecznie sobie radzić, gdy wiemy, że jest. Tymczasem jego przeoczona obecność stanowi zagrożenie życia. Warto więc pamiętać o tym, gdy myślimy o naszym bezpieczeństwie zdrowotnym. Systemowym wsparciem determinacji służącej pokonaniu tego zagrożenia byłaby decyzja o stworzeniu Narodowego Planu Eliminacji HCV. Od wielu lat apelują o to zakaźnicy, hepatolodzy, onkolodzy i lekarze POZ, przypominając, że dotarcie do nosicieli wirusa pozwoli uchronić każdego roku co najmniej 3 tys. Polaków przed rozwinięciem raka wątrobowokomórkowego.

Kolejnym dobrodziejstwem medycyny, do którego po latach starań mamy już dostęp, są szczepienia w kierunku innego onkogennego wirusa - HPV. Możliwość uchronienia dziewczynek przede wszystkim przed rakiem szyjki macicy, a chłopców przed nowotworami obszaru głowy i szyi oraz innych lokalizacji, to ważny powód by łączyć siły na rzecz ich bezpieczeństwa. Istnieje również możliwość wykonania testów na HPV, których skuteczność w wykrywaniu zaawansowanych stanów przedrakowych szyjki macicy okazuje się być bardzo skuteczna.

Mając wsparcie autorytetów medycznych oraz postaci znanych i budzących społeczną sympatię przypominać będziemy o tym, że wykonanie na czas badań może decydować o długości i jakości naszego życia. Zwracać też będziemy uwagę na ogromny postęp medycyny powodujący, że choroby nowotworowe potrafimy już kontrolować w stopniu pozwalającym, by traktowane były jako przewlekłe, a nie wyrok. Wiedza o tym, że możemy zmniejszyć ryzyko choroby wyborem stylu życia, ale też, że umiemy leczyć raka, że coraz częściej potrafimy zapobiegać jego nawrotom, znacznie je opóźniać i interweniować także w kolejnych etapach choroby, to dobry powód by pokonać lęk i być w kontakcie z lekarzem.

To, że polskie dzieci tyją szybciej niż ich rówieśnicy w Unii Europejskiej, to z kolei powód do mobilizacji wszystkich sił, by skutecznie zapobiegać otyłości stanowiącej bramę do 200. zagrażających życiu chorób.

- Uznając, że kwestie tak fundamentalne, jak bezpieczeństwo zdrowotne naszego społeczeństwa wymagają rzetelnej współpracy ponad podziałami zawodowymi, światopoglądowymi, czy politycznymi zapraszamy do rozmowy o łączeniu sił i konkretnej współpracy wszystkich, którzy zgadzają się by powiedzieć - TAK dla zdrowia rodziny.

Źródło: Mat. prasowy

Podobne artykuły

iStock-840816574
13 grudnia 2022
iStock-949036808

Osiem twarzy NZJ

5 października 2021
dziuki
Kampania #MaszWybór

Barbara Dziuk: leczenie jest droższe niż profilaktyka

21 września 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-1246922598
27 listopada 2024
Grant_V_edycja
22 listopada 2024
FRP-plansza
Health Meeting

Forum Raka Piersi

20 listopada 2024
5f61aae2-395a-4cbd-8dc3-ee7498a247f6
7 listopada 2024
Ulica_Wiejska_w_Warszawie_2020
22 października 2024