Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PKA oceni nowopowstałe kierunki lekarskie. Minister nauki obiecuje wsparcie, ale mówi też o zamykaniu wydziałów

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 12 marca 2024 08:57

PKA oceni nowopowstałe kierunki lekarskie. Minister nauki obiecuje wsparcie, ale mówi też o zamykaniu wydziałów - Obrazek nagłówka
fot. screenshot | YouTube: Sejm RP
– Nie jest naszym celem likwidacja nowopowstałych kierunków medycznych. Będziemy kontrolowali to, co się dzieje na tych kierunkach i ostateczne decyzje zapadną po wynikach kontroli – powiedział w Płocku minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek. Jeśli jednak rozbieżność ze standardami będzie znaczna i nie będzie mowy o ich szybkim spełnieniu, wydziały mają być zamykane.

Chodzi przede wszystkim o jakość kształcenia i dlatego szef resortu zwrócił się do Polskiej Komisji Akredytacyjnej z prośbą o skontrolowanie kierunków lekarskich, które powstały w ostatnich latach. Jeśli pojawią się niedociągnięcia, to uczelnie zostaną dofinansowane, by mogły równać do standardów wyznaczanych przez lepiej przygotowane jednostki. Inaczej będzie w przypadku, gdy droga do spełnienia standardów będzie bardzo daleka.

– Jeśli będą kierunki lekarskie, które nie mają nic, czyli ani laboratoriów, ani prosektoriów, ani umów ze szpitalami czy możliwości praktyk, a nauka odbywa się przez internet, to uczciwie mówię, że te wydziały będziemy zamykać. Gdyby tak się stało, to będziemy studentów przenosili na uczelnie medyczne, które mają certyfikaty – wskazał Dariusz Wieczorek.

Proces oceny nowopowstałych kierunków lekarskich ma się zakończyć w maju.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także