Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Bon jak recepta. Czy rozwiąże problemy seniorów?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 stycznia 2024 09:53

Bon jak recepta. Czy rozwiąże problemy seniorów? - Obrazek nagłówka
– Nie możemy patrzeć na seniorów jak na ludzi, którzy kosztują, którymi trzeba się tylko opiekować. Seniorzy to też kwestia „srebrnej” gospodarki, usług opiekuńczych. My, jako państwo, możemy pomagać sobie wspólnie w kwestii opieki na bliskimi – powiedziała w programie Wyszło na Zdrowie minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Receptą rządu na problemy seniorów ma być m.in. specjalny bon, dzięki któremu będzie można zrealizować usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania.

W ocenie minister Marzeny Okły-Drewnowicz, największym wyzwaniem, przed jakim stoi system, jest objęcie odpowiednią opieką osób starszych, które są zamknięte w domach.

– Wiadomo, że rodziny muszą sobie jakoś radzić nad opieką nad bliskimi. W tym celu szukają na przykład opiekunek z zagranicy albo umieszczają ich w domach opieki, bardzo często prywatnych, a więc i bardzo kosztownych – powiedziała minister.

Warto jednak pamiętać i o tym, że osób w wieku senioralnym będzie w najbliższych dekadach w społeczeństwie przybywało. To z jednej strony wyzwanie, któremu należy sprostać, ale i wartość, którą można odpowiednio zagospodarować

– Usługi opiekuńcze mogą być dobrymi miejscami pracy, zarówno młodych jak i starszych, nawet tych, którzy przeszli już na emeryturę, ale chcą pomagać innym. Możliwości jest naprawdę wiele. Musimy spojrzeć na to jako na nasze wspólne zadanie i cel. Potrzebujemy partnerów: organizacji pozarządowych, fundacji czy mediów, ale i sami seniorzy muszą być zaangażowani – wskazała Marzena Okła-Drewnowicz.

Rozwiązaniem proponowanym przez rząd Donalda Tuska, które ma doprowadzić do zwiększenia dostępności usług opiekuńczych, ma być bon senioralny. W założeniu ma to być wsparcie, które będzie mogło być wykorzystane na zapewnienie opieki nad seniorem w miejscu zamieszkania.

– Chodzi o to, żeby bon był skierowany do osób starszych, wstępnie w wieku 75+, choć nie chcemy tego jeszcze przesądzać, jesteśmy przed konsultacjami społecznymi, a właściwie do ich bliskich, którzy pracują i nie mogą się nimi zająć. To osoby, które pracują i płacą podatki, ale mają potrzebę wsparcia przy opiece nad swoimi bliskimi. Taki bon senioralny to więc kwestia dofinansowania, ale w postaci usługi, a nie pieniądza – wyjaśniła minister ds. polityki senioralnej.

Podobne artykuły

WnZ-Raciborska
#WyszłoNaZdrowie

Badania kliniczne to szansa na życie

23 lipca 2024
Wojnar-WnZ
#WyszłoNaZdrowie

Gdy psychika trzeszczy w szwach…

19 lipca 2024
Sutkowski-WnP-kleszcz-kibol
#WyszłoNaPoradę

Tego na pewno nie wiesz o kleszczach

12 lipca 2024
WnZ-Bartuzi-zdalny
ŚWIATOWY TYDZIEŃ ALERGII

Alergie pokarmowe to wciąż ogromne wyzwanie dla medycyny

27 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

WnM-Wiganna
#WyszłoNaMiasto

Stań przed lustrem i zobacz prawdę o sobie!

26 lipca 2024
Konieczny-WyszlonaZdrowie
12 czerwca 2024
Kusnierczak-WnZ-cz-1-zast
#WyszłoNaZdrowie

Nieoczywiste przyczyny kobiecej niepłodności

27 maja 2024
Feleszko1-WnJ
20 maja 2024
Sutkowski-WnZ-naziwsko-kanapa
#WyszłoNaZdrowie

Za co ludzie kochają lekarzy rodzinnych?

17 maja 2024
5G-a
#WyszłoNaZdrowie

Czy sieć 5G może wpływać na nasze zdrowie?

26 stycznia 2024
ksztalcenie-lakraz4
17 listopada 2023
pacholec
#WyszłoNaZdrowie

Nasze życie wygląda inaczej niż myślisz

22 września 2023