Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Bon jak recepta. Czy rozwiąże problemy seniorów?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 stycznia 2024 09:53

Bon jak recepta. Czy rozwiąże problemy seniorów? - Obrazek nagłówka
– Nie możemy patrzeć na seniorów jak na ludzi, którzy kosztują, którymi trzeba się tylko opiekować. Seniorzy to też kwestia „srebrnej” gospodarki, usług opiekuńczych. My, jako państwo, możemy pomagać sobie wspólnie w kwestii opieki na bliskimi – powiedziała w programie Wyszło na Zdrowie minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnowicz. Receptą rządu na problemy seniorów ma być m.in. specjalny bon, dzięki któremu będzie można zrealizować usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania.

W ocenie minister Marzeny Okły-Drewnowicz, największym wyzwaniem, przed jakim stoi system, jest objęcie odpowiednią opieką osób starszych, które są zamknięte w domach.

– Wiadomo, że rodziny muszą sobie jakoś radzić nad opieką nad bliskimi. W tym celu szukają na przykład opiekunek z zagranicy albo umieszczają ich w domach opieki, bardzo często prywatnych, a więc i bardzo kosztownych – powiedziała minister.

Warto jednak pamiętać i o tym, że osób w wieku senioralnym będzie w najbliższych dekadach w społeczeństwie przybywało. To z jednej strony wyzwanie, któremu należy sprostać, ale i wartość, którą można odpowiednio zagospodarować

– Usługi opiekuńcze mogą być dobrymi miejscami pracy, zarówno młodych jak i starszych, nawet tych, którzy przeszli już na emeryturę, ale chcą pomagać innym. Możliwości jest naprawdę wiele. Musimy spojrzeć na to jako na nasze wspólne zadanie i cel. Potrzebujemy partnerów: organizacji pozarządowych, fundacji czy mediów, ale i sami seniorzy muszą być zaangażowani – wskazała Marzena Okła-Drewnowicz.

Rozwiązaniem proponowanym przez rząd Donalda Tuska, które ma doprowadzić do zwiększenia dostępności usług opiekuńczych, ma być bon senioralny. W założeniu ma to być wsparcie, które będzie mogło być wykorzystane na zapewnienie opieki nad seniorem w miejscu zamieszkania.

– Chodzi o to, żeby bon był skierowany do osób starszych, wstępnie w wieku 75+, choć nie chcemy tego jeszcze przesądzać, jesteśmy przed konsultacjami społecznymi, a właściwie do ich bliskich, którzy pracują i nie mogą się nimi zająć. To osoby, które pracują i płacą podatki, ale mają potrzebę wsparcia przy opiece nad swoimi bliskimi. Taki bon senioralny to więc kwestia dofinansowania, ale w postaci usługi, a nie pieniądza – wyjaśniła minister ds. polityki senioralnej.

Podobne artykuły

emeryci-wozba
23 lutego 2024
Transplantolodzy
16 lutego 2024
Kosowicz-rak-nie-odbierze
9 lutego 2024
KZS-woron-zbojcza-apteczka
#WyszłoNaZdrowie

Kiedy lek bardziej szkodzi, niż pomaga?

2 lutego 2024
5G-a
#WyszłoNaZdrowie

Czy sieć 5G może wpływać na nasze zdrowie?

26 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

hivaids1
1 grudnia 2023
kregoslup-1
24 listopada 2023
niemy-krzyk
21 listopada 2023
ksztalcenie-lakraz4
17 listopada 2023
lis-hashi
#WyszłoNaZdrowie

Myślisz że masz Hashimoto? Endokrynolog otworzy ci oczy

27 października 2023
alko
20 października 2023
plansza-seks1
25 sierpnia 2023
plansza-na-YT-czupryniak2
#WyszłoNaZdrowie

Ozempic – fakty i mity

7 lipca 2023