Za nami I Kongres Zdrowia Mężczyzn

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 wrzesnia 2022, 09:16

I Kongres Zdrowia Mężczyzn - 28.09.2022
Piotr Wójcik

Opublikowano 29 wrzesnia 2022, 09:16

– Jeśli spojrzymy w statystyki, to okaże się, że długość życia polskich mężczyzn jest krótsza, niż innych mieszkańców Europy. Polacy częściej zapadają na choroby układu krążenia i cukrzycę typu drugiego, a do tego zbyt często sięgają po używki – powiedziała Iwona Schymalla, prezeska Fundacji Żyjmy Zdrowo, organizator kongresu.

Podczas panelu dyskusyjnego wiceminister zdrowia, Piotr Bromber zwrócił uwagę na to, że Polacy wciąż wykazują niewielkie zainteresowanie profilaktyką zdrowotną, tymczasem statystyki są alarmujące.

– Mężczyźni żyją od kobiet krócej średnio o osiem lat. Pytanie tylko, czy robi to jeszcze na nich jakiekolwiek wrażenie. Z badań zleconych kilka lat temu przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że jedna czwarta mężczyzn uważa działania profilaktyczne za niecelowe. Duża część z nich nie czuje się adresatem tych działań – mówił wiceszef resortu zdrowia.

Jak dodał minister, warto utrwalać przekonanie, że dbałość o własne zdrowie determinuje nie tylko własne poczucie bezpieczeństwa, ale też poczucie bezpieczeństwa wśród bliskich. Tymczasem problem pojawia się już na etapie rozmów o zdrowiu.

– Utarło się przekonanie, że za zdrowie w rodzinie odpowiada kobieta. Mężczyźni mają problem z tym, żeby rozmawiać o swoim zdrowiu. Żadna choroba nie jest wstydliwa, a jednak jest opór, żeby o tym rozmawiać –

Prof. Piotr Jankowski, kierownik Zakładu Epidemiologii i Promocji Zdrowia Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego zwrócił uwagę na potrzebę promowania profilaktyki zdrowotnej wśród mężczyzn.

– Brakowało konferencji zajmującej się zdrowiem mężczyzn. Warto zwrócić uwagę na to, że statystycznie kobiety żyją dłużej. W krajach wysoko cywilizowanych ta różnica długości życia jest znacząco, bo około dwukrotnie mniejsza, niż u nas – zaznaczył profesor i zwrócił uwagę na to, że do głównych przyczyn takiego stanu rzeczy zalicza się, palenie, picie alkoholu, zmniejszający się poziom aktywności fizycznej i niewłaściwa dieta, prowadząca do otyłości.

W czasie Kongresu Zdrowia Mężczyzn poruszone zostały też m.in. kwestie związane z emocjami i psychiką, seksualnością czy uzależnieniami. Nie zabrakło rozmów o chorobach onkologicznych i hematologicznych, leczeniu raka prostaty czy postawach, które prowadzą do zachowania balansu między życiem osobistym i zawodowym.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

Fundacja Żyjmy Zdrowo / Kongres Zdrowia Mężczyzn / zdrowie mężczyzn / profilaktyka zdrowotna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30