Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Kongres Zdrowia Mężczyzn – pełny zapis wideo

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 września 2022 22:18

Kongres Zdrowia Mężczyzn – pełny zapis wideo - Obrazek nagłówka

Według danych Eurostatu średnia długość życia mężczyzn w Polsce wynosi niewiele ponad 74 lata. Ponadto, mężczyźni w naszym kraju żyją krócej od kobiet aż o osiem lat. I choć w ostatnich dekadach przeciętna długość życia na świecie wzrosła, to w naszym przypadku trudno mówić o zadowalającej średniej. Dlatego też pod tym względem zajmujemy niskie, bo 29. miejsce na 36 europejskich państw objętych badaniami.

Na co wskazują te statystyki? Dlaczego mężczyźni nie dbają o swoje zdrowie?

Eksperci twierdzą, że przeciętny Polak wciąż zbyt często sięga po alkohol i papierosy, zaniedbuje aktywność fizyczną i dietę. Nie korzysta z okresowych badań profilaktycznych, diagnozuje się późno i niechętnie poddaje leczeniu. Z danych GUS-u z 2020 roku wynika, że niecałe 5 procent mężczyzn poddało się badaniom w kierunku prostaty. Co prawda, wynik z 2016 roku również nie był imponujący: 5,6 procent. Już ten jeden przykład doskonale obrazuje podejście mężczyzn - ojców, synów, mężów, dziadków - do dbania o własne zdrowie.

Nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, choroby nowotworowe, depresja, problemy hormonalne i seksualne to tyko niektóre schorzenia, występujące u mężczyzn w sile wieku. To oznacza, że przedwcześnie tracą zdrowie i pełną aktywność społeczną, obciążając kosztami nie tylko siebie, ale też system ochrony zdrowia i gospodarkę. Nie wspominając już o rolach społecznych, jakie w zmieniającym się świecie, stawiają przed ich ambicjami coraz większe wyzwania.

- Dla mężczyzn praca, rozrywka, znajomi często są ważniejsze od zdrowia. Choroba jest postrzegana jako oznaka słabości. Jest źle widziana w pracy. Mężczyźni wstydzą się chorować, ale wstydzą się też dbać o zdrowie. Kiedy pojawia się problem zdrowotny, mężczyźni często wypierają myśl, że coś może zagrażać ich zdrowiu. Czas to zmienić – mówi Iwona Schymalla, prezes Fundacji Żyjmy Zdrowo, organizator I Kongresu Zdrowia Mężczyzn.

Zapraszamy 28 września.

Szczegóły: www.kongreszdrowiamezczyzn.pl

Tematy

KZM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Piotr Wójcik PWR3
4 stycznia 2024
pigulka
W pigułce

Skrót wiadomości Medexpressu - 26.10.2022

26 października 2022
w-pigulce-0112
1 grudnia 2022
w-pigulce-0202
2 lutego 2023
w-pigulce-0602
6 lutego 2023
w-pigulce-2302
23 lutego 2023
w-pigulce-0703
7 marca 2023