Jakub Kasiński, ratownik medyczny: Za udowodnioną napaść na ratownika medycznego powinna być kara więzienia

177814420
Thinkstock/GettyImages
- Sądy zbyt pobłażliwie traktują osoby atakujące ratowników medycznych, dlatego agresja będzie eskalować. Myślę, że dopiero gdy wydarzy się jakaś tragedia, to nasze bezpieczeństwo zostanie wzmocnione - powiedział Medexpressowi ratownik medyczny Jakub Kasiński.
Martyna Chmielewska 2020-06-26 16:08

Martyna Chmielewska: 25 marca br. doszło do dramatycznej sytuacji na złotoryjskim odcinku autostrady A 4. Mężczyzna w karetce dźgnął kilka razy nożem ratownika medycznego. Sprawca nie odpowie za swój czyn. Według biegłych psychiatrów i psychologa, w chwili zdarzenia 37-latek był niepoczytalny. Prokuratura Rejonowa w Złotoryi umorzyła więc śledztwo w sprawie usiłowania dokonania zabójstwa, ale wystąpiła do sądu z wnioskiem, by mężczyzna trafił do zamkniętego zakładu psychiatrycznego. Jak Pan zareagował na tę informację?

Jakub Kasiński: Trudno mi się wypowiedzieć w tej sprawie. Kara w postaci grzywny, wyrok więzienia w zawieszeniu nie odstraszają agresorów. Sądy zbyt pobłażliwie traktują napastników, dlatego agresja będzie eskalować….

M.Ch.: Z jaką agresją spotyka się Pan ze strony pacjentów?

J.K.: Na każdym dyżurze spotykam się z werbalną agresją ze strony pacjentów. Kilka razy w miesiącu jestem atakowany głownie przez osoby pod wpływem alkoholu. Kiedyś pacjent próbował mnie zaatakować z siekierą w ręku. Na szczęście udało mi się uciec do karetki.

M.Ch.: Czy ratownicy zgłaszają ataki ze strony pacjentów na policję?

J.K.: Zgłaszamy ataki ze strony pacjentów na policję. Niestety nie przynosi to efektu.

M.Ch.: Z jakim nastawieniem jeździ Pan do pacjentów?

J.K.: Jestem spokojnym i opanowanym człowiekiem. Staram się nie panikować. Liczę się z tym, że mogą mnie spotkać różne sytuacje.

M.Ch.: Jakie zmiany w prawie powinny nastąpić, aby wzmocnić bezpieczeństwo wśród ratowników medycznych?

J.K.: Za udowodnioną napaść na ratownika medycznego powinna być kara więzienia.

M.Ch.: Jakie są szanse na wprowadzenie zmian w prawie?

J.K.: Myślę, że dopiero gdy wydarzy się jakaś tragedia, to nastąpią zmiany w prawie.

PDF

Zobacz także