Blogosfera Medexpressu

Michał Modro: Zasady zlecania testów na koronawirusa


Michał Modro 2020-09-24 05:39
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zasady zlecenia testów na koronawirusa. Jak ma postępować lekarz rodzinny, gdy zgłosi się do niego pacjent z objawami charakterystycznymi dla COVID-19 i co dzieje się z chorym, który otrzyma pozytywny wynik testu, a nie jest samodzielny – m.in. na takie pytania odpowiadają algorytmy postępowania z pacjentem, które trafią do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) w całej Polsce.

Ministerstwo Zdrowia opracowało 6 schematów, które opisują różne sytuacje, w których mogą się znaleźć lekarz i pacjent. Prezentowane algorytmy pokazują ścieżki postępowania z pacjentem zarówno w podstawowej opiece zdrowotnej, jak i na innych poziomach opieki.

Schematy dotyczą sytuacji, gdy:

  • pacjent jest samodzielny,
  • pacjent jest niesamodzielny,
  • gdy pacjent ma objawy charakterystyczne dla COVID-19 takie jak: gorączka, duszność, kaszel, utrata węchu lub smaku,
  • gdy u pacjenta nie wystąpią wszystkie te objawy naraz, ale ma infekcję.

Ze wszystkim szczegółami dotyczącymi schematów można zapoznać się pod linkiem https://www.gov.pl/web/zdrowie/zasady-zlecania-testow-na-koronawirusa

Ważne zasady związane ze zlecaniem badań przez lekarzy POZ

  • W przypadku ciężkiego przebiegu choroby pacjenci powinni być testowani w warunkach szpitalnych.
  • Zlecenie testu po teleporadzie jest możliwe tylko pod warunkami określonymi w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji, izolacji lub izolacji w warunkach domowych – tj. stwierdzone i udokumentowane kliniczne cztery objawy tej choroby: temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku.
  • Lekarz POZ informuje szpital z oddziałem zakaźnym o pacjencie z potwierdzonym COVID-19, który zostanie przekazany lub przyjedzie własnym transportem do szpitala.
PDF

Zobacz także