Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

CMKP prostuje informacje rezydentów w sprawie kursów POZ

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 4 sierpnia 2023 09:22

CMKP prostuje informacje rezydentów w sprawie kursów POZ - Obrazek nagłówka
Pediatrzy i interniści, którzy chcą przyjmować pacjentów w poradniach podstawowej opieki zdrowotnej, muszą do 31 grudnia 2024 r. ukończyć kurs w dziedzinie medycyny rodzinnej. Porozumienie Rezydentów alarmowało, że lekarzy do przeszkolenia jest "niewyobrażalnie dużo", czasu mało, a do tego panuje informacyjny chaos. Teraz głos zabrało CMKP - organizator kursów.

Z informacji przesłanych do naszej redakcji, dowiadujemy się, że nieprawdą są podawane informacje (TU), że CMKP kiedykolwiek przedstawiało „…swoją wersję w sprawie tego, kto może zapisać się na taki kurs”. Rekrutacja dotyczy lekarzy, o których mowa w art. 6 ustawy z 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej.", oraz

Nieprawdą jest także, że „…kurs doszkalający odbywa się raz do roku…”. Na stronie internetowej CMKP w 2023 roku zostało opublikowanych siedem edycji tego kursu. Każda z edycji obejmowała nie mniej niż 50 miejsc szkoleniowych. [link do źródła: Lista kursów | Kursy CMKP]

Konieczność ukończenia kursu wynika z przepisów ustawy z 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej (art. 6). Rozporządzenie wykonawcze w sprawie ramowego programu kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej zostało podpisane przez Ministra Zdrowia 21 maja 2019 roku.

CMPK podkreśla, że zainteresowanie kursami wyraźnie wzrosło dopiero w ostatnim czasie, po niedawnych informacjach medialnych. Na początku 2023 roku CMKP zaplanowało trzy kursy z 50 miejscami na każdym z nich. W drugiej połowie bieżącego roku CMKP dodało kolejne cztery edycje. Rekrutacja do sześciu z nich już się zakończyła, do ostatniego - zaplanowanego na listopad i grudzień - rekrutacja jest w trakcie. W każdej z tegorocznych edycji kursu przewidziano ok 50 miejsc.

Z uwagi na złożony program kursu, wynikający z ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia, możliwości zorganizowania dodatkowych edycji - jeszcze w 2023 roku - są dość ograniczone. Tym niemniej, CMKP jeszcze nie wyklucza takiej ewentualności (stan na 3 sierpnia 2023r.).

Koszt kursu wynosi 1500 zł. Zgodnie z ww. ustawą koszty kursu pokrywa lekarz lub świadczeniodawca, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Zgodnie z ramowym programem, określonym w ww. rozporządzeniu, kurs obejmuje 92 godziny zajęć dydaktycznych, z czego: 60 godzin zajęć teoretycznych oraz 32 godziny w formie zajęć praktycznych.

W 2023 roku są one realizowane przez Instytut Medycyny Wsi, a zajęcia odbywają się w Monoprofilowym Centrum Symulacji Medycznej w Lublinie. Kurs jest prowadzony w formule hybrydowej, zajęć e-learningowych oraz stacjonarnych. Kończy się egzaminem.

Planowanie kolejnych kursów na rok 2024 będzie uzależnione od liczby lekarzy, którzy odpowiednio wcześnie zadeklarują swój udział.

Źródło: CMKP

Podobne artykuły

logo-cmkp
30 stycznia 2024
KRAJEWSKI_LG_03
3 stycznia 2024
gellert-komunikacja
#WyszłoNaZdrowie

Twój lekarz ci tego nie powie, bo...

29 grudnia 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.