Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Czy Konstanty Radziwiłł zda pierwszy egzamin?

MedExpress Team

MedExpress Team

Czy Konstanty Radziwiłł zda pierwszy egzamin? - Obrazek nagłówka
Czego oczekują lekarze od ministra zdrowia?

ozzl_logo

Czego oczekują lekarze od ministra zdrowia?

W związku z konferencją prasową w Radomiu, z udziałem premier i ministra zdrowia, Zarząd Krajowy OZZL wyraża opinię, że stwierdzenie Beaty Szydło, iż w ochronie zdrowia nastąpiła już „normalność” i widać „dobrą zmianę” jest zdecydowanie przedwczesne.

Nie przemawia za tym fakt, że przedłużone zostały – bez głośnych protestów - umowy na rok 2016 z lekarzami POZ i innymi placówkami ochrony zdrowia. W przeszłości również takie „spokojne” przedłużanie kontraktów miały miejsce, a sytuacja w ochronie zdrowia daleka była od normalności.

OZZL podkreśla, że jakkolwiek wszyscy dostrzegają pozytywną zmianę sposobu pełnienia swojej funkcji przez obecnego ministra zdrowia w stosunku do jego poprzednika (będącego ministrem przez kilka lat w rządzie PO - PSL) to jednak egzamin na „dobrą zmianę” w całej ochronie zdrowia jest ciągle przed nami. Zdaniem OZZL zmiana nastąpi wtedy, gdy znikną kolejki do leczenia, szpitale przestaną się zadłużać, a pracownicy ochrony zdrowia będą sprawiedliwie wynagradzani. Warunkiem tego jest zrównoważenie nakładów publicznych na opiekę zdrowotną z „koszykiem” świadczeń gwarantowanych. Konieczne jest też ograniczenie wielu niepotrzebnych obciążeń biurokratycznych, które utrudniają pracę lekarzom.
Pierwszym sprawdzianem dobrych intencji nowego ministerstwa zdrowia na tym polu będzie nowelizacja przepisów dotyczących refundacji leków i wypisywania recept. OZZL przypomina, że głównymi postulatami lekarzy jest: uwolnienie ich od obowiązku oznaczania na recepcie odpłatności za leki refundowane (co jest niespotykane w innych krajach) oraz zniesienie powiązania refundacji leku ze wskazaniami zarejestrowanymi przez producenta określonego preparatu handlowego. Powyższe przepisy bardzo utrudniają lekarzom wypisywanie leków refundowanych i powodują, że wielu pacjentów ich nie otrzymuje.
Związek zaznaczył, że zarówno obecny minister zdrowia, jak i wiceminister odpowiedzialny za „politykę lekową” przed objęciem swoich stanowisk popierali w/w postulaty lekarzy. Jeżeli by teraz zmienili zdanie, na co może wskazywać stanowisko Ministerstwa przekazane do Sejmu w związku z rozpatrywaniem społecznego projektu zmian w ustawie refundacyjnej, oznaczałoby to nie „dobrą”, le „złą” zmianę i kontynuację złej polityki poprzedniego rządu i poprzedniego ministra. 

Źródło: OZZL

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także