Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nowy prezes ORL w Warszawie wyznaczył kierunki działania

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 24 kwietnia 2024 09:04

Nowy prezes  ORL w Warszawie wyznaczył kierunki działania - Obrazek nagłówka
fot. ORL w Warszawie
– Głównym punktem mojego programu jest samorząd wspólny dla wszystkich izb, który ma łączyć, integrować lekarzy – powiedział dr Artur Drobniak, nowy prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie podczas spotkania z mediami. Zaprezentował strategię działania izby w zakresie systemowym i organizacyjnym. Hasłem przewodnim najbliższych dwóch lat aktywności izby jest „Jeden samorząd. Kreatywny. Silny. Skuteczny”.

– Moim hasłem przewodnim jest „jeden samorząd – skuteczny i kreatywny”. Podzieliłem realizację celów na pewne komponenty, które są istotne z perspektywy wszystkich lekarzy – nie tylko tych bezpośrednio zaangażowanych w pracę samorządu – podkreślił dr Artur Drobniak.

Nowy prezes ORL w Warszawie zamierza skupić się przede wszystkim na problemach systemowych, ponieważ, jak twierdzi, tylko w ten sposób uda się mieć realny wpływ na warunki, realia wykonywania zawodu lekarza oraz poprawę systemu ochrony zdrowia, by stał się bardziej przyjazny dla pacjentów i dla wszystkich pracowników opieki zdrowotnej.

Kluczowe mają być m.in. wprowadzenie systemu no-fault, który opiera się na najważniejszych filarach, czyli szybkiej rekompensacie za poniesione straty, braku odpowiedzialności karnej dla lekarzy za nieświadome popełnienie błędu czy sytuacji zdarzenia niepożądanego.

Artur Drobniak wśród głównych celów swojej kadencji w OIL wymienił m.in. estymacje kadr lekarskich i walkę z pauperyzacją zawodu.

– Udzielanie zgód na kształcenie lekarzy uczelniom, które nie są na to przygotowane, pozostawia wiele do życzenia. Nie ukrywam, że nasz zawód jest ważnym zawodem zaufania publicznego – podkreślił Artur Drobniak.

Prezes ORL w Warszawie planuje wprowadzenie budżetu partycypacyjnego – „izba lokalnie” i działanie „klubu lekarza przedsiębiorcy”, a w jego ramach szkolenia z prowadzenia działalności oraz rozliczeń finansowych, prowadzenie księgowości i doradztwo prawne.

Artur Drobniak przedstawił również szczegółowy plan wzmocnienia pionu odpowiedzialności zawodowej oraz zaproponował modernizację zakresu pomocy prawnej dla lekarzy „Lex doctor”.

Na briefingu działanie departamentu ds. badań i analiz na zlecenie ORL w Warszawie, a także przybliżył uaktualnienie bazy kontaktów lekarzy „Przychodzi izba do lekarza”. Ważne dla strategii działania OIL w Warszawie mają być kwestie przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu lekarzy i zapewnienia im pomocy psychologicznej. Nowością ma być prowadzony we współpracy z WUM program pilotażowy „Lekarskie przedszkole” wspierający rodziców-lekarzy w łączeniu ról życiowych.

Jak wskazał prezes, obecnie większość lekarzy w Polsce jest przedsiębiorcami. Swoją działalność gospodarczą prowadzi ponad połowa medyków.

– Możemy wspomóc lekarzy, zamierzamy zbudować cały system opieki nad takim lekarzem przedsiębiorcą, zrealizować system szkoleń, wprowadzić doradców prawnych, doradców finansowych, doradców księgowych, kredytowych, czyli wesprzeć lekarza prowadzącego własną firmę poradami, jak poruszać się w tematach finansowych – wyjaśnił prezes Drobniak.

W planach jest utworzenie zespołów ds. negocjacji płacowych wspólnie z OZLL, które miałyby reprezentować lekarzy przed pracodawcami i pomagać w negocjacjach warunków zatrudnienia i wynagrodzenia.

***

Prezes ORL Artur Drobniak w Warszawie jest doktorem nauk medycznych i nauk o zdrowiu, lekarzem, specjalistą położnictwa i ginekologii, nauczycielem akademickim, działaczem samorządu lekarskiego, wiceprezesem Naczelnej Rady Lekarskiej VIII kadencji, członkiem prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej VIII kadencji, absolwentem I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Prezes ORL w Warszawie jest wieloletnim nauczycielem akademickim endokrynologii ginekologicznej Wydziału Lekarskiego i Wydziału Nauk o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Od lat działa w strukturach samorządu lekarskiego. Był liderem protestu medyków i Białego Miasteczka 2.0 zakończonego ustawowym zwiększeniem wynagrodzeń dla przedstawicieli zawodów medycznych. Współtworzył standard dla udzielania świadczeń telemedycznych w okresie COVID-19, opowiada się za innowacjami i nowymi technologiami, jest pomysłodawcą i liderem Centralnego Ośrodka Badań, Innowacji i Kształcenia Naczelnej Izby Lekarskiej (COBIK NIL) szkolącego co roku dziesiątki tysięcy lekarzy oraz współzałożycielem NIL IN – sieci lekarzy innowatorów.

oprac. na podst.: ORL w Warszawie

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także