Zbadano zaburzenia snu po urazie wewnątrzczaszkowym

Tomasz Kobosz

Opublikowano 28 kwietnia 2016, 12:20

Fot. Thinkstock/Getty Images
Tomasz Kobosz

Opublikowano 28 kwietnia 2016, 12:20

Urazowe uszkodzenie mózgu (ang. traumatic brain injury – TBI) to jedna z głównych przyczyn zgonów oraz niepełnosprawności, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Do najważniejszych przyczyn powstawania TBI należą: upadki, wypadki drogowe oraz przemoc fizyczna.

W badaniu przeprowadzonym przez szwajcarskich neurologów ze szpitali uniwersyteckich w Zurychu oraz w Bernie wzięło udział 31 osób, które ok. półtora roku wcześniej doznały urazów wewnątrzczaszkowych o różnym stopniu (od łagodnych do bardzo poważnych). Grupę kontrolną tworzyło 42 zdrowych ochotników.

Każdy z badanych spędził kilka dób w laboratorium, gdzie w czasie snu monitorowano aktywność mózgu, pracę serca, napięcie mięśni oraz ruchy gałek ocznych. W czasie dnia badano natomiast, czy i jak często występuje poczucie senności.

Okazało się, ze zapotrzebowanie na sen u osób po TBI jest średnio o około godzinę większe niż w grupie kontrolnej – 8,1 vs. 7,1 godzin. Nadmierna senność w ciągu dnia występowała u 67 proc. badanych po urazie wewnątrzczaszkowym oraz u 19 proc. osób bez TBI w wywiadzie.

Nadmierna senność w ciąg dnia, choć z pozoru nie brzmi „groźnie”, w istocie ma bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie i na jakość życia. W przypadku kierowców zwiększa też znacząco ryzyko spowodowania wypadku drogowego. Co więcej, osoby po urazach typu TBI mogą nie być w stanie obiektywnie ocenić powagi swoich problemów ze snem – podkreślają naukowcy.

– Było to, o ile wiemy, najdłuższe i najbardziej wszechstronne prospektywne badanie dotyczące jakości snu u osób po przebytym urazowym uszkodzeniu mózgu. Dowiedliśmy, że zaburzenia snu po TBI mogą mieć długotrwały charakter, niezależnie od ciężkości samego urazu – wyjaśnia dr Lukas Imbach, główny autor.

Źródła: „Neurology” / Science World Report

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

urazy / TBI / sen
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31