Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Co w trawie piszczy? Aktualny kalendarz pylenia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 kwietnia 2023 10:12

Co w trawie piszczy? Aktualny kalendarz pylenia - Obrazek nagłówka
iStock
Tak jak ocena tego, co za oknem to kwestia zupełnie indywidualna, tak przyroda działa i robi swoje, na przekór wszelkim alergiom. Warto zatem przygotować się na konkretne dni, by zminimalizować niedogodności związane z symptomami i skutkami reakcji alergicznych.

Zdaniem Światowej Organizacji Alergii (WAO), u 30-40% populacji świata występuje co najmniej jedno ze schorzeń alergicznych, a skala zjawiska może rosnąć. Polskie Towarzystwo Alergologiczne (PTA) szacuje, że alergia dotyka prawie połowę populacji Polaków. Alergia może być też bezpośrednią przyczyną astmy.

Opublikowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne kalendarz, standardowo z podziałem na regiony, wskazuje aktywności konkretnych drzew i ich pyłków. Ponadto na stronie towarzystwa można znaleźć bardzo przydatną aplikację, która pozwoli nam na bieżąco z poziomu telefonu, ocenić i skontrolować przebieg objawów. Dzienniczek Alergii można pobrać tutaj.

Różne rodzaje alergii powoduje różne objawy. Reakcja alergiczna dotyka zazwyczaj określonego narządu lub zespołu tkanek czy komórek. Alergie miejscowo objawia się najczęściej w takich miejscach jak:

  • nos (nieżyt nosa, zapalenie śluzówki),
  • oczy (łzawienie, zapalenie spojówki),
  • skóra (wysypki, bąble, świąd),
  • drogi oddechowe (świszczący oddech, duszność),
  • drogi pokarmowe (nudności, biegunki).

Bardzo rzadkie są reakcje ogólnoustrojowe związane z alergią i dotyczą zazwyczaj uczuleń na jad takich owadów jak pszczoły, osy czy szerszenie. Objawy te mają zazwyczaj charakter anafilaksji i skutkują tak poważnymi dolegliwościami jak niewydolność oddechowa czy zapaść układu krążenia. Brak odpowiedniej pomocy w takim stanie może doprowadzić nawet do zgonu.

Najczęstsze objawy na najczęściej występujące alergie zostały wyszczególnione poniżej –

  • alergia na roztocza często wiąże się z porannym uczuciem zatkania nosa i spływaniem wydzieliny po tylnej ścianie gardła. W przypadku nieleczenia alergii na roztocza mogą pojawić się objawy astmy, atakującej głównie w nocy.
  • alergia na pyłki roślin objawia się najczęściej katarem siennym, napadami kichania, świądem nosa, łzawieniem spojówek, niekiedy wypryskami skórnymi.
  • uczulenie na sierść zwierząt przejawia się najczęściej w dzień pylenia zaczerwienieniem spojówek, łzawienie, niekiedy także katar i kichanie, objawy dotyczą nie tylko sierści, lecz także mogą być reakcją na złuszczony naskórek, ślinę, mocz. W związku z tym objawy mogą się pojawić także w trakcie nieobecności zwierzęcia w pomieszczeniu, w którym alergik przebywa.
  • objawy alergii na pleśnie dotyczą głównie dróg oddechowych, którymi do organizmu dostają się zarodniki pleśni. W przypadku alergii na pleśnie może się pojawić zapalenie krtani, świszczący oddech, duszności, nieżyt nosa.
  • alergie pokarmowe wywołują zazwyczaj pokrzywkę, atopowe zapalenie skóry, nudności, biegunki.

Warto pamiętać, że alergia jest chorobą bardzo dynamiczną, dlatego nawet te same alergeny mogą wywoływać różne odmiany objawów. Niekiedy objawy alergiczne mogą być mylone z innymi chorobami czy urazami, jak przeziębienia, podrażnienie skóry, zatrucia pokarmowe czy niealergiczny nieżyt nosa. Za każdym razem niezbędna jest konsultacja lekarska, która za pomocą odpowiednich badań pozwoli ustalić charakter i przyczynę alergii.

źrodło: Polskie Towarzystwo Alergologiczne

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

iStock-888015998
Europejski Dzień Śniadania

Jak sprawnie, zdrowo i smacznie przygotowywać śniadania?

22 kwietnia 2024
iStock-1070715740
18 kwietnia 2024
iStock-696889810
12 kwietnia 2024
zblizenie-mlodej-azjatyckiej-kobiety-za-pomoca-reki-wypchnij-jej-ulubionego-smazonego-kurczaka
4 stycznia 2024
ThinkstockPhotos-505463518

Owocowa pielęgnacja

26 lipca 2023
iStock-528578964
19 maja 2023