Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Płaszcz hydrolipidowy – strażnik zdrowia skóry

MedExpress Team

Magdalena Biegańska

Opublikowano 15 lutego 2023 08:14

Płaszcz hydrolipidowy – strażnik zdrowia skóry - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Stan skóry zależy od wielu okoliczności. Dieta, sty życia, środowisko, pielęgnacja, choroby wpływają na jej zdrowie i wygląd. Warto zadbać o jej naturalne mechanizmy obronne, bo przy odpowiednim wsparciu potrafi bronić się sama przed działaniem destruktywnych czynników.

Skóra to największy narząd ludzkiego ciała chroniący organizm przed działaniem wielu czynników, które są dla niego toksyczne i zabójcze. Składa się z wielu warstw, a każda z nich spełnia konkretne zadanie. Okazuje się jednak, że to niewidoczna powłoka obecna na powierzchni naskórka odgrywa najważniejszą rolę. Stanowi strategiczną barierę między ciałem a chemicznym, biologicznym i fizycznym działaniem środowiska. Niczym wierzchnia odzież ochronna dba o bezpieczeństwo. Może właśnie dlatego nazywana jest płaszczem hydrolipidowym. Jego obecność gwarantuje prawidłowy przebieg wszystkich procesów zachodzących w skórze a co za tym idzie za jej ładny i zdrowy wygląd.

Płaszcz lipidowy to zewnętrzna część naskórka. Zbudowany jest przede wszystkim z wody oraz lipidów takich jak sterole, woski, tłuszcze, ale również rozpuszczalne w tłuszczach witaminy K, E, D, A. Upraszczając, można powiedzieć, że to mieszanina sebum, potu i lipidów układających się w zwartą strukturę. Jej równowaga pozwala na skuteczną ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, grzybami, bakteriami i wirusami oraz niebezpiecznymi zanieczyszczeniami obecnymi w smogu. Chroni skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV, pozwala zachować w naskórku odpowiedni poziom nawilżenia, a to decyduje o jędrności, sprężystości i blasku. Prawidłowo działający płaszcz hydrolipidowy ułatwia naturalne złuszczanie korneocyców, czyli martwych komórek, co jest kluczowe w naturalnym procesie odnowy i spowalnianiu procesu starzenia się skóry.

O ile sama warstwa lipidowa naskórka jest niewidoczna o tyle jej uszkodzenia są mocno odczuwalne i zauważalne. Najczęstszym przejawem jest uczucie ściągania skóry, zwłaszcza bezpośrednio po myciu, zaczerwienienia i większa skłonność do reakcji alergicznych np. na kosmetyki. Alarmującym objawem jest łuszczenie się naskórka, nagła nadprodukcja sebum, zmiana rodzaju cery z normalnej na tłustą lub suchą i odwodnioną, tłustej na odwodnioną itd., a także utrata blasku i kolorytu. Przyczyn, które powodują zaburzenia równowagi płaszcza lipidowego jest bardzo wiele. Najczęstszą jest nieprawidłowa pielęgnacja, zbyt agresywne oczyszczanie skóry, używanie mocnych peelingów niedostosowanych do rodzaju cery, mydeł i wysuszających produktów do mycia, intensywne pocieranie ręcznikiem i zbyt wysoka temperatura wody. Czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, słońce, suche i gorące powietrze, zbyt niskie temperatury w połączeniu z wysoką wilgotnością otoczenia działające na niezabezpieczony naskórek mogą nie tylko uszkodzić, ale wręcz całkowicie zniszczyć ochronna warstwę hydrolipidową. Wrogami równowagi mogą być także niektóre leki i maści stosowane w leczeniu problemów dermatologicznych. Wolniejsze tempo usuwania martwych komórek naskórka i pojawiania się nowych sprawia, że z wiekiem utrzymanie zdolności ochronnych warstwy lipidowej jest coraz trudniejsze.

Podstawowym zadaniem warstwy lipidowej jest zapobieganie wysuszeniu skóry przez zatrzymanie w niej wody. Dlatego w ramach profilaktycznych działań ochronnych najważniejsze jest codzienne jej nawilżanie i natłuszczanie. Dzięki prawidłowo funkcjonującej warstwie hydrolipidowej skóra nie tylko broni się przed patogenami, ale też potrafi dobrze wchłaniać dostarczane jej w kosmetykach aktywne składniki. Jeśli pielęgnacja ma przynosić oczekiwane efekty skóra musi być prawidłowo nawilżona. W przeciwnym razie mimo stosowania kosmetyków pozostanie reaktywna, podobnie jak zbyt przesuszona i spękana ziemia, nie będzie w stanie wykorzystać dobroczynnych substancji. Gwarancja dobrej ochrony są kosmetyki zawierające mocznik, kwas hialuronowy, aloes, glicerynę i d-pantenol.

Gdy płaszcz lipidowy ulegnie uszkodzeniu skóra przestaje skutecznie pełnić swoją funkcję ochronną. Dotyczy to zarówno twarzy i ciała. Co więcej przejawia wzmożoną skłonność do stanów zapalnych wpływających na jej kondycję i wygląd. Odbudowa płaszcza lipidowego staje się pilną koniecznością, ale jest żmudna i wymaga czasu. Trzeba zwracać na to szczególną uwagę po niektórych zabiegach laserowych i chemicznych peelingach wykonywanych w ramach medycyny estetycznej, by kontrolowane zniszczenie naskórka nie wywołało konsekwencji w postaci trwałego zniszczenia warstwy hydrolipidowej. Skuteczna regeneracja wymaga kompleksowej pielęgnacji, która polega na właściwym oczyszczaniu skóry łagodnymi, pozbawionymi mydła preparatami, odpowiednimi łagodnymi peelingami enzymatycznymi oraz jej jednoczesnym nawilżaniu i natłuszczaniu. W pielęgnacji ratunkowej należy stosować odpowiednie toniki, po to by przywrócić odpowiednie pH skóry. Na jakiś czas lepiej zrezygnować z kosmetyków drogeryjnych, które mogą zawierać substancje drażniące i zamienić je na dermokosmetyki z apteki. Mają one w swoim składzie przede wszystkim odpowiednie składniki łagodzące, natłuszczające i nawilżające. Nie podrażniają skóry, dobrze się wchłaniają, nawet w bardzo przesuszony naskórek i nie pozostawiają tłustej warstwy. Ich obecność na skórze twarzy nie utrudnia wykonania makijażu. Z regeneracją zaburzeń równowagi płaszcza lipidowego nie należy zwlekać, bo długie działanie szkodliwych czynników może spowodować, że będzie on nie do odbudowania. Z wiekiem staje się to coraz trudniejsze a zatem profilaktyka jest jak najbardziej wskazana od najmłodszych lat.

Podobne artykuły

105937783

Są FERIE? Jest WINTER

26 stycznia 2024
160315856
27 września 2023
iStock-872065914
21 marca 2023

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także