Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Tydzień w 7 zdaniach, czyli najlepsze cytaty tygodnia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 3 sierpnia 2017 09:04

Tydzień w 7 zdaniach, czyli najlepsze cytaty tygodnia - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
W tym tygodniu m.in. o jakości w ochronie zdrowia, podwyżkach i pakiecie onkologicznym.

- Wreszcie doszliśmy do momentu, kiedy za jakość, potwierdzoną certyfikatem akredytacyjnym Centrum Monitorowania Jakości - a tak naprawdę Ministerstwa Zdrowia - będziemy premiować szpitale – zapowiedział wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz (Rynek Zdrowia).

- Pakiet onkologiczny działa – chwali swój projekt były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz (Rzeczpospolita).

- Kompetencje Pana Marcina Czecha są bardzo duże i wreszcie można powiedzieć, że to właściwy człowiek na właściwym miejscu. Liczymy na to, że nasze rozmowy będą dzięki temu w najwyższym stopniu merytoryczne i konkretne. Mamy nadzieję, że nadchodzi dobry „klimat” na zmiany w polityce lekowej państwa – ocenia Irena Rej prezes Izby Gospodarczej Farmacja Polska (Pharma Daily).

- Miejsce, w którym jest Europejska Agencja Leków musi zapewniać odpowiednie otoczenie, a Polska to miejsce, w którym mamy co roku 2 tys. absolwentów studiów farmaceutycznych, 3,5 tys. absolwentów studiów medycznych, mamy świetnie przygotowanych informatyków i ponad 100 firm, które produkują leki, oraz 12 uniwersytetów, na których odbywa się kształcenie w zakresie farmacji – przekonuje minister Konstanty Radziwiłł (PAP).

- Koordynatorem pacjenta w systemie POZ ma być lekarz i ten fakt wymaga podkreślenia, chociaż budzi wątpliwości pielęgniarek - mówi wiceminister zdrowia Zbigniew J. Król (Dziennik Gazeta Prawna).

- Polskich polityków powinien zawstydzić parlament rumuński, bo wyraził zgodę na wprowadzenie podwyżek w sektorze publicznym o 25 proc. od 1 stycznia przyszłego roku, a dla pracowników medycznych dodatkowo o kolejne procenty od 1 marca. Jako powód podano odpływ lekarzy z kraju. A tymczasem u nas przy wyborach złotoustych nie brakowało, ale kiedy przyszło do uchwalania podwyżek, rzucono okruchy, podając powód, że tylko tyle można dać – podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes NRL (Gazeta Lekarska).

 - Należy podkreślić, że problem udzielania przez lekarzy i pielęgniarki świadczeń zdrowotnych na rzecz kontrolowanych podmiotów na podstawie różnych stosunków prawnych, w tym stosunku pracy, z naruszeniem prawa do odpoczynku dobowego i tygodniowego nadal pozostaje nierozwiązany pod względem prawnym. Uregulowanie tej kwestii wymagałoby wprowadzenia zmian systemowych, w tym zmiany przepisów prawa pracy oraz przepisów regulujących wykonywanie zawodów medycznych, m.in. zawodu lekarza, tak by nie budziły istniejących wątpliwości interpretacyjnych i eliminowały możliwość omijania prawa - wskazuje Danuta Rutkowska, rzecznik Państwowej Inspekcji Pracy (Medexpress).

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.