Będzie mniej łóżek szpitalnych? Ministerstwo odpowiada

ministerstwo zdrowia miodowa_6
Fot. Jacek Sielski
„Fakt” pisze, że Ministerstwo Zdrowia zlikwiduje niektóre oddziały w szpitalach, co będzie generowało kolejki. Resort odpowiada.
Medexpress 2016-07-18 13:00

W "Fakcie" ukazał się artykuł „Szokujące plany rządu wobec szpitali. Może zniknąć 17 tys. łóżek!”. Dziennik zarzuca, że przez nową reformę ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła kolejki mogą być jeszcze dłuższe. "Resort liczy szpitalne miejsca we wszystkich szpitalach. Efekt będzie taki, że z oddziałów – głównie pediatrycznych, chirurgii dziecięcej i ginekologiczno-położniczych – w najbliższych latach znikną tysiące łóżek!" - informuje "Fakt".

Głos w sprawie zabrało Ministerstwo Zdrowia, które twierdzi, że dane te są potrzebne do tworzenia map potrzeb zdrowotnych.

"Wyjaśniamy, że celem Ministerstwa Zdrowia nie jest zamykanie oddziałów szpitalnych, ale dostarczenie właścicielom szpitali rzetelnych informacji, jakich świadczeń i w jakiej ilości będą potrzebowali pacjenci w całej Polsce. Zapewniamy także, że ewentualne zmniejszenie liczby niektórych łóżek szpitalnych ze względu na obserwowane już trendy i prognozy epidemiologiczne nie będzie skutkowało zwiększeniem kolejek. Prognozy zawarte w mapach uwzględniają już liczbę pacjentów oczekujących na dane świadczenia (czyli kolejki).

Minister zdrowia nie podejmuje decyzji w sprawie liczby łóżek na poszczególnych oddziałach – decydują o tym podmioty tworzące poszczególne szpitale (czyli ich właściciele). Mapy zawierają prognozy potrzeb zdrowotnych na poziomie województw, a nie gotowe wytyczne dla poszczególnych szpitali. Nie są one elementem centralnego sterowania, a jedynie narzędziem wspomagającym podjęcie decyzji. Mapy nie wskazują również, które szpitale powinny otrzymać kontrakty, ponieważ w Polsce istnieje system konkursowy, w którym podmioty na równych zasadach starają się o zawarcie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Mapy mają pomóc w określeniu, ile umów należy zawrzeć, by były one dopasowane do prognozowanych potrzeb zdrowotnych obywateli i umożliwiały ich zaspokojenie. Nie określają natomiast ani nie sugerują, z jakimi podmiotami (szpitalami) te umowy miałyby być zawierane.

Istotą map potrzeb zdrowotnych jest stworzenie rzetelnego narzędzia statystycznego. Są ważnym i potrzebnym narzędziem, które pozwoli racjonalnie zaplanować zakup świadczeń dla pacjentów, a także nowe inwestycje w poszczególnych regionach kraju.

Dane z map potrzeb zdrowotnych powinny być stosowane z namysłem i rozwagą – tak, aby środki na służbę zdrowia jak najlepiej zabezpieczały potrzeby pacjentów i były efektywnie wydatkowane.

Aktualna wersja map potrzeb zdrowotnych jest opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej oraz serwisie Mapy Potrzeb Zdrowotnych" - poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

PDF

Zobacz także