Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MON: W Wojsku Polskim powstanie komponent wojsk medycznych

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 5 kwietnia 2024 09:25

MON: W Wojsku Polskim powstanie komponent wojsk medycznych - Obrazek nagłówka
- Dziś świętujemy dzień wojskowej służby zdrowia, świętujemy dzień pracowników wojskowej służby zdrowia. To jest dzień pracowników wojskowej służby zdrowia. Dziękuję wszystkim tym, którzy tworzą wspólnotę wojskowej służby zdrowia. Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, fizjoterapeutom, ratownikom medycznym, pracownikom związanym z administracją, pracownikom medycznym i niemedycznym - mówił wicepremier W. Kosiniak – Kamysz w Wojskowym Szpitalu Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnym SP ZOZ w Busku-Zdroju, podczas spotkania z pracownikami szpitala oraz weteranami.

- Rozmawiałem z weteranami, którzy na specjalnych turnusach finansowanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej poprawiają stan swojego zdrowia zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. To jest bardzo ważne. Wojskowa służba zdrowia służy dla wojska. Jest przygotowana na różnego rodzaju wyzwania, na niesienie pomocy, na opiekę nad żołnierzem Wojska Polskiego i jego rodziny, ale jest też otwarta na pacjentów cywilnych, którzy dziś potrzebują pomocy. Wojsko będzie wspierać, wojsko będzie pomagać, wojskowa służba zdrowia jest otwarta dla wszystkich, którzy pomocy potrzebują - podkreślił wicepremier W. Kosiniak – Kamysz.

W zasobach wojskowej służby zdrowia, która 4 kwietnia obchodzi swoje święto, znajduje się 8 Rejonów Zabezpieczenia Medycznego, a w nich 22 szpitale: w tym 4 szpitale kliniczne, 11 szpitali wojskowych, 3 instytuty i 4 wojskowe szpitale uzdrowiskowo-rehabilitacyjne, a także 29 wojskowych przychodni specjalistycznych, 5 wojskowych ośrodków medycyny prewencyjnej – 8 stacji krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a także 15 wojskowych komisji lekarskich.

- Przygotowujemy w Ministerstwie Obrony Narodowej, wspólnie z wiceministrem Cezarym Tomczykiem kilka rozwiązań w zakresie rozwoju wojskowej służby zdrowia. Po pierwsze programy profilaktyczne dla żołnierzy Wojska Polskiego w trzech obszarach: choroby metaboliczne, choroby skóry i borelioza. W tych trzech obszarach chcemy przygotować zgodnie z ustawą programy profilaktyczne. Ma to na celu zahamowanie rozwoju tych chorób w określonych jednostkach chorobowych. Kolejne rozwiązanie to stworzenie komponentu wojsk medycznych. Przygotowujemy się do tego. To jest jeden ze sztandarowych projektów. Komponent wojsk medycznych szybkiego reagowania, pełnej gotowości szpitali polowych i koordynacji pomiędzy wszystkimi jednostkami wojskowej służby zdrowia. Trzecia sprawa to kształcenie lekarzy. Będziemy inwestować nie tylko w infrastrukturę medyczną, ale także w kapitał ludzki. Komponent wojsk medycznych powinien być naszym sztandarowym komponentem - powiedział wicepremier.

Źródło: MON

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.