Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

„Diagnozomaty”

MedExpress Team

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 13 lipca 2023 13:10

„Diagnozomaty” - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA

Jeszcze 70 lat temu lekarz na recepcie wypisywał surowce, z których farmaceuta w aptece przygotowywał lek. Mnie (lata sześćdziesiąte XX wieku) jeszcze na studiach uczono, jak przepisać Folium Digitalis Lanatae, czyli liść naparstnicy wełnistej. Ale, jak już zostałem lekarzem, to nie miałem ani okazji ani potrzeby z tej wiedzy skorzystać. Apteki zaczęły sprzedawać niemal wyłącznie leki gotowe a wymóg recepty przepisanej przez lekarza miał za zadanie ograniczyć wykorzystanie substancji o silnym działaniu do sytuacji, w których ich podanie jest rzeczywiście wskazane i zabezpieczyć społeczność przed zastosowaniem niezgodnym z przeznaczeniem. Aby dalej ograniczyć niepotrzebne stosowanie leków wprowadzono ograniczenie ich reklamy tak, aby była adresowana wyłącznie do osób kompetentnych, to jest lekarzy. Oto lekarz miał zbadać pacjenta i po namyśle w oparciu o gruntowną wiedzę i doświadczenie wypisać mu receptę na niezbędny lek.

Ale „Polak potrafi”. Dzięki wprowadzeniu e-recept i niczym nieograniczonym skojarzeniu ich z teleporadami otworzyło się pole do „innowacji” polegającej na tym, że za parędziesiąt złotych każdy może uzyskać receptę na praktycznie dowolny lek. Poradę załatwia się krótkim internetowym formularzem. Jeśli ktoś nie wie, jakie objawy wpisać, to łatwo znajdzie odpowiednią instrukcję. Powstały specjalne firmy „receptomaty”, które na tym „biznesie” zbijają kokosy wykorzystując uprawnienia pojedynczych lekarzy, którzy taśmowo podżyrowują tysiące recept. W ten oto sposób z ordynacji lekarskiej zrobiono kabaret. W czasach studiów byłem też kierownikiem kabaretu studenckiego. Wymyślaliśmy różne gagi, ale chapeau bas, na coś takiego pomysłowości nam nie starczyło.

Z drugiej strony to doświadczenie pokazuje, że świat się myli. Recepty w ogóle nie są potrzebne. Właściwie potrzebny jest tylko następny krok: całkowita likwidacja recept. Niech się każdy sam leczy. Dobrze, jeśli przy okazji równie taśmowo ustali rozpoznanie. Pomoże nowy biznes „diagnozomaty”.

P.S. Trochę wbrew treści tego felietoniku jestem zarówno za e-receptami, jak i za teleporadami, ale każde narzędzie musi być wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem i zabezpieczone przed niepowołanym użyciem.

Tematy

receptomaty

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Minister zdrowia pieniędzy szuka w pustej kieszeni

30 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Nadchodzi SoHO

20 września 2024
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Zwiększyć składkę!

29 lipca 2024
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

Nowe terapie w leczeniu zespołu post-COVID-19

26 marca 2024
Michal-Modro-3
22 marca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

2024 rok: Igrzyska będą. A chleb?

29 grudnia 2023