Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Fentanyl zabija również w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podejmuje kroki

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 17 czerwca 2024 09:12

Fentanyl zabija również w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podejmuje kroki - Obrazek nagłówka
fot. iStock
Od dziś ma działać system monitorowania wystawiania i realizacji recept na opioidy. Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja związana z fentanylem, który w USA odpowiada za 70 tys. śmierci rocznie. Są już pierwsze ofiary w Polsce. Osoby odurzające się tym środkiem lek uzyskiwały nierzadko poprzez tzw. receptomaty.

Minister zdrowia Izabela Leszczyna była w minioną sobotę gościem Polsat News. Jak podkreśliła w wywiadzie, receptomaty, za pośrednictwem których najczęściej pozyskiwane są recepty na fentanyl, pojawiły się na rynku wraz z wprowadzeniem podczas pandemii teleporad.

– Nie zostały wprowadzone do porządku prawnego w sposób na tyle szczelny, żebyśmy nie musieli tego poprawiać – oceniła.

W ostatnich miesiącach resort zdrowia pracował nad zdefiniowaniem pojęcia badania przy teleporadzie. Ma to być krok do usunięcia luk prawnych umożliwiających działanie receptomatów. Kolejnym ma być właśnie wdrożenie monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy. Ma to umożliwić szybkie powiadamianie organów ścigania przy stwierdzeniu nieprawidłowości

– Dane pacjenta nie będą absolutnie nigdzie przekazywane –uspokoiła minister zdrowia.

Pełna funkcjonalność systemu ma zostać osiągnięta przed końcem czerwca.

Jednym z najbardziej niebezpiecznych środków pozostających w obrocie aptecznym, do których dostęp usiłują uzyskać nie tylko potrzebujący chorzy, ale i osoby odurzające się, jest fentanyl. To najsilniejszy z opioidów. Jego działanie jest stukrotnie silniejsze niż morfiny. Wskazaniem do jego stosowania jest leczenie paliatywne pacjentów onkologicznych, jednak lek jest pożądany również przez narkomanów, z uwagi na właściwości psychoaktywne. Środek szybko uzależnia, finalnie jego przedawkowanie kończy się niewydolnością oddechową i zgonem.

W Polsce potwierdzono już kilka przypadków śmiertelnych związanych z używaniem tego środka. Kilka dni temu potwierdzono np., że ofiarą narkotyku była 19-latka z Poznania, której ciało zostało znalezione w listopadzie. W USA mówi się już o problemie na ogromną skalę. Rocznie notowanych jest tam ok. 70 tys. zgonów w wyniku użycia fentanylu.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

e-papierosy
Ustawa tytoniowa

Beznikotynowe „jednorazówki” jak e-papierosy

10 lipca 2024
ThinkstockPhotos-676815062
13 czerwca 2024
Zrzut-ekranu-2022-11-24-o-122823

Dwa nowe świadczenia w AOS

19 kwietnia 2024
iStock-1197001731
16 kwietnia 2024
ThinkstockPhotos-79168033
8 kwietnia 2024