Barbara Radecka: Chcielibyśmy móc korzystać z różnych grup leków innowacyjnych

Fot. MedExpress TV
Czy wszystkie pacjentki z rakiem piersi są już dostatecznie zaopiekowane pod względem terapeutycznym? Pytamy o to dr n. med. Barbarę Radecką z Opolskiego Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego.
Medexpress 2019-03-14 11:57

Czy wszystkie pacjentki z rakiem piersi są już dostatecznie zaopiekowane pod względem terapeutycznym?

B.R.: Nadal czekamy na refundację leków dedykowanych chorym na zaawansowanego raka tzw. hormonozależnego. To są terapie, które mają przełamać oporność na hormonoterapię i wydłużyć życie tym chorym. Są to innowacyjne leki zwane cyklibami, które hamują proliferację komórek. W skojarzeniu z hormonoterapią wydłużają one, niemal podwajają czas wolny od progresji choroby.

Które grupy pacjentek z rakiem piersi wymagają szczególnej uwagi?

B.R.: Wszystkie chore na raka piersi wymagają szczególnej uwagi. Jednak chcę podkreślić, że dziś rak piersi nie jest traktowany jak choroba jednorodna. Wyróżniamy kilka podtypów. I postępowanie terapeutyczne w tych podtypach często bardzo znacznie się różni. Dlatego chcielibyśmy mieć możliwość, żeby nawet w chorobie zaawansowanej można było korzystać z różnych grup leków innowacyjnych dedykowanych dla poszczególnych grup chorych.

Materiał powstał we współpracy z Polską Koalicją Pacjentów Onkologicznych

PDF

Zobacz także