Comarch Optimed NXT – odpowiedź na pandemiczne wyzwania

Medexpress

Opublikowano 27 pazdziernika 2020, 10:25

Medexpress

Opublikowano 27 pazdziernika 2020, 10:25

Konieczność zmiany organizacji pracy z powodu pandemii COVID-19 stanowi poważne wyzwanie dla działalności szpitali, przychodni czy innych placówek ochrony zdrowia. Optimed NXT – modułowy i webowy system, dopasowany do potrzeb wszystkich placówek medycznych, bez względu na wielkość i specjalizację, pozwala lepiej organizować pracę, poprawia jakość zarządzania i pomaga podejmować szybciej właściwe decyzje. Usprawnia też wszystkie działania związane z obsługą pacjentów, także zakażonych SARS- CoV-2. Umożliwia efektywne wykorzystanie zasobów kadrowych placówki obciążonych dodatkowo nowymi obowiązkami związanymi z reżimem sanitarnym z powodu pandemii.

Elastyczny system modułowy

Pandemia udowadnia, że bez sprawnego systemu organizacji pracy placówek medycznych, zapanowanie nad nią będzie niemożliwe. W tym celu konieczne jest odpowiednio dobrane, intuicyjne oprogramowanie medyczne. Comarch Optimed NXT posiada 6 modułów podstawowych i ponad 30 dodatkowych. Moduły podstawowe: Rejestracja, Przyjęcia do szpitala, Hospitalizacja, Gabinety lekarskie, Zlecenia medyczne i Rozliczenia z NFZ - zapewniają sprawną obsługę kluczowych obszarów działań placówek medycznych. Dodatkowe moduły specjalistyczne sprawiają, że Comarch Optimed NXT może zostać dopasowany do potrzeb absolutnie każdego podmiotu medycznego. Dla przykładu, moduł SZPITALNY ODDZIAŁ RATUNKOWY umożliwia szybsze przyjęcie pacjenta na SOR, ocenę TRIAGE, wstępną diagnostykę i wprowadzenie niezbędnych danych do podjęcia stosownego leczenia. Z oprogramowania klasy HIS od Comarch korzysta już ponad 300 placówek medycznych w całej Polsce. System modułowy pozwala dostosować oprogramowanie do potrzeb każdego podmiotu medycznego. Dzięki wykorzystaniu profili IHE do przesyłania danych oraz standardów dokumentacji opartych o HL7CDA i PIK HL7CDA, system Optimed NXT z łatwością może „komunikować się” z innymi systemami. Jest to niezwykle ważne w przypadku przesyłania elektronicznej dokumentacji medycznej pomiędzy placówkami, zwłaszcza w dobie pandemii.

Pandemiczne wyzwania

W związku z koniecznością wysyłania części personelu medycznego na kwarantanny, zarządzający placówkami muszą dokonywać przesunięć pracowników do innych zadań. Dlatego łatwość obsługi Comarch Optimed NXT i intuicyjny interfejs, który jest analogiczny we wszystkich modułach, pozwalają na szybkie wdrożenie personelu do pracy w systemie. Czynności związane z nowym reżimem sanitarnym pochłaniają sporą czasu. Tym bardziej istotne staje się usprawnienie wielu procedur wymagających od pracowników obsługi manualnej. Implementacja Comarch Optimed NXT pozwala np. na zautomatyzowane uzupełnianie dokumentów przy użyciu spersonalizowanych szablonów oraz wbudowanych katalogów ICD9, ICD10 i Pharmindex. Ułatwia ponadto przepływ dokumentacji medycznej również pomiędzy wieloma podmiotami. Lekarze i pielęgniarki mogą w gabinecie, na oddziale, na bloku operacyjnym czy w innych pracowniach obsługiwać oprogramowanie również na tabletach, co pozwala im uzyskać dostęp do informacji na temat chorego nawet przy jego łóżku. Usprawnia to proces identyfikacji pacjentów poprzez skanowanie kodu z opaski informacyjnej. Pozwala też na szybkie zlecanie badań, odczytywanie wyników i ordynowanie leków. Ogranicza też koszty związane z wydrukami papierowymi.

Darmowa aplikacja mobilna w trosce o komfort pacjenta

W związku obawami pacjentów przed zarażeniem się koronawirusem podczas wizyty w placówce, szczególnego znaczenia nabierają usługi z zakresu telemedycyny. Podmioty, które wdrożą system Comarch Optimed NXT mogą zaoferować swoim pacjentom darmową aplikację Comarch HealthNote. Jest to mobilna książeczkę zdrowia, gdzie użytkownik gromadzi wszystkie swoje wyniki badań, w tym wskanowane USG, własne pomiary ciśnienia czy pomiary cukru. Informacje te może udostępnić lekarzowi nawet podczas teleporady czy wideokonsultacji. Po integracji systemu Comarch Optimed NXT z mobilną książeczką zdrowia Comarch HealthNote cała dokumentacja medyczna wytwarzana w placówce jest automatycznie przesyłana na konta pacjenta, co oznacza, że nie musi on przychodzić do placówki wyłącznie po wyniki badań czy umawiać się na wizyty, aby je dostarczyć. Wszystkie informacje przechowywane są w bezpiecznej chmurze Comarch EHR, w efekcie czego ryzyko ich utraty lub kradzieży jest znacznie zminimalizowane. Rozwiązanie to zdecydowanie zmniejsza liczbę wniosków o wydanie papierowej dokumentacji medycznej. Stanowi też dodatkowy kanał komunikacji z pacjentami i poprawia compliance, bo Comarch HealthNote jest także aplikacją, która ułatwia samokontrolę zdrowia.

Bezpieczeństwo danych

Ze statystyk Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU) wynika, że podczas pandemii o 600 % wzrosła liczba cyberataków na służbę zdrowia. Comarch Optimed NXT zapewnia bezpieczeństwo danych medycznych, dzięki niepowtarzalnym loginom i hasłom pracowników, a także poprzez nadawanie odpowiednich uprawnień pozwalających na dostęp do wybranych informacji. Producent oprogramowania stosuje światowe standardy bezpieczeństwa dla systemów ochrony zdrowia, m.in. IHE XUA, szyfrowanie dokumentacji medycznej, własne Data Center, które jest zgodne z wiodącymi standardami w branży. Comarch Optimed NXT gwarantuje szybkość i łatwość obsługi oraz pełną elastyczność do potrzeb klienta, a integracja z Comarch HealthNote usprawnia przepływ informacji na linii pacjent-lekarz.

Chcesz dowiedzieć się więcej, zadać pytania ekspertom Comarch? Zapisz się na bezpłatny webinar

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

telemedycyna / Comarch / teleporady
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31