Dr Leszek Borkowski:

Czym zastąpić Octenisept?

Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 13 lipca 2019, 12:18

Fot. arch. pryw.
Dr Leszek Borkowski

Opublikowano 13 lipca 2019, 12:18

Ograniczenia wskazań dla popularnego Octeniseptu dotyczą wycofania jego stosowania przy opracowywaniu czystych i płukaniu zakażonych ran chirurgicznych, opracowywania zakażonych ran oparzeniowych i owrzodzeń żylnych, płukania otwartych ropni około odbytniczych, zakażonych krwiaków itp., pielęgnacji ran, przy czynnościach przed, w trakcie i po porodzie.

W związku ze stosowaniem Octeniseptu wyłącznie we wspomaganiu postępowania antyseptycznego, wyłącznie w obrębie zamkniętych powłok, zasadne jest rozważenie zastosowania innych środków do ran.

Propozycje:

A. Do płukania ran bez działania przeciwdrobnoustrojowego – może być stosowany płyn Ringera, jałowa sól fizjologiczna-0,9% NaCL .

B. Do płukania ran o działaniu przeciwdrobnoustrojowym stosujemy :

  1. Mieszaninę poliheksanidyny (PHMB) i betainy w postaci preparatu o nazwie handlowej Prontosan. Dotychczasowe doniesienia naukowe wskazują na efekywność i bezpieczeństwo stosowania poliheksynidyny w leczeniu ran . Betaina związek powierzchniowo czynny o właściwościach myjących z wysoką zgodnością tkankową. Usuwa biofilm bakteryjny dzięki czemu poliheksanidyna -drugi sklanik mieszaniny, niszczy komórki drobnoustrojów usadowionych w głębi łożyska rany i w warstwach podstawowych macierzy biofilmu. Połączenie PHMB z betainą może być uznane za środek pierwszego wyboru w zapobieganiu zakażeń miejsc operowanych, profilaktyce i leczeniu odleżyn, ran skolonizowanych, i oparzeń II stopnia. Prontosan jest bezpieczny przy opatrunkach srebrowych.
  2. Powidon jodu (PVP I). Preparaty Braunol 7,5% sol. oraz Branovidon ung. Spektrum aktywności przeciwdrobnoustrojowej obejmuje bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, grzyby, wirusy, pierwotniaki. Produktów zawierających powidon jodu nie powinno stosować się długotrwale (do 7 dni w przypadku owrzodzeń). Powidon jodu może być stosowany na skórę, błony śluzowe, w jamie ustnej, do oczu, na rany. PVP I ma szybkie działanie przeciwbakteryjne. Nie może być łączony z oktenidyną, srebrem.
  3. Podchloryny (NaOCL / HOCL). Preparaty : Aqvitox D, Granudacyn, Microdacyn 60 Wound Care. Są to środki do przemywania ran, zaleca sie przemywanie ran trudno gojących się podchlorynami oraz leczenia antyseptycznego trudno gojących się przetok. Przemywanie i odkażanie ścięgien oraz kości, w zabiegach na otrzewnej.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

rany przewlekłe / antyseptyka / leczenie ran / zakażenia ran / Octenisept
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30