Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Gdzie po pomoc medyczną w długi weekend?

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 2 maja 2024 08:55

Gdzie po pomoc medyczną w długi weekend? - Obrazek nagłówka
fot. WIM Legionowo
Przeziębienie, ból brzucha, gorączka. Choroba nie wybiera. Możemy poczuć się gorzej w czasie długiego majowego weekendu. Gdzie znajdziemy pomoc medyczną?

Pomoc otrzymamy w najbliższej placówce nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W weekendy i święta są one otwarte przez całą dobę. Aby skorzystać z pomocy, nie trzeba skierowania i wcześniejszej rezerwacji. Nie obowiązuje też rejonizacja. W sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia należy jednak wezwać zespół ratownictwa medycznego.

Czym jest nocna i świąteczna opieka zdrowotna?

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna działa na podobnych zasadach jak podstawowa opieka zdrowotna. Dyżurujący lekarz udzieli porady w warunkach ambulatoryjnych, telefonicznie lub w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu. Pielęgniarka udzieli świadczeń medycznych w warunkach ambulatoryjnych lub w przypadkach medycznie uzasadnionych – w miejscu zamieszkania lub pobytu pacjenta.

Kiedy się zgłosić?

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej skorzystasz w razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia. Do placówki należy się też zgłosić w przypadku istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy oraz gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia. Do skorzystania z nocnej i świątecznej pomocy medycznej uprawniają również stany: zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej, infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką, bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych, bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych oraz biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.

Placówki Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej są otwarte od 18:00 do 8:00 następnego dnia (od poniedziałku do piątku) oraz przez całą dobę (w soboty, niedziele oraz dni ustawowo wolne od pracy).

***

Adresy placówek udzielających pomocy medycznej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, znajdują się na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ.

Oprac. na podst. NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także