Dobre wiadomości dla pacjentów z NZJ

Medexpress

Opublikowano 28 kwietnia 2022, 11:38

Medexpress

Opublikowano 28 kwietnia 2022, 11:38

W br. sytuacja pacjentów z chorobami zapalnymi jelit znacznie się poprawiła, dzięki zniesieniu ograniczeń czasowych w programach lekowych. Problemem pozostają zbyt restrykcyjne kryteria kwalifikacji chorych do programów oraz brak możliwości wyboru, jeśli chodzi o sposób podania leku. To ma się wkrótce zmienić. Dla pacjentów z NZJ obok kompleksowości opieki jednym z kluczowych elementów leczenia jest właśnie możliwość wyboru formy podania leku. Pacjenci czekają na wygodną postać podskórną.

Podczas VI Kongresu Patient Empowerment wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski powiedział, że w ostatnim tygodniu ten lek był przedmiotem obrad Komisji Ekonomicznej. Po przeanalizowaniu korzyści z wprowadzenia go do refundacji, Komisja zgodnie przyjęła, że ten lek powinien być refundowany. - Z pełną zgodnością Komisji Ekonomicznej został przyjęty i teraz czeka na formalną akceptację, czyli w lipcu na pewno lek ten powinien się pojawić na liści refundacyjnej. Jeśli chodzi o sprawy nowego leku, to sprawa jest na pewno zakończona - podsumował Maciej Miłkowski. Decyzja ta z pewnością ucieszy pacjentów i klinicystów. Forma podskórna to nie tylko korzyści dla systemu, dla kardy medycznej. Dla chorych to przede wszystkim oszczędność czasu i kosztów związanych z dojazdem do placówki medycznej i nieobecnością w pracy, zapobieganie potencjalnym infekcjom, których można nabawić się podczas pobytu w szpitalu oraz eliminacja stresu, który może zaostrzać objawy choroby.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

choroba Leśniowskiego-Crohna / wrzodziejące zapalenie jelita grubego / NZJ / refudnacja / choroby zapalne jelit / podanie podskórne / forma podskórna
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30