Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
Walenty Zajdel

Dystrybucja molnupiraviru to wyjątek, nie reguła

MedExpress Team

Walenty Zajdel

Opublikowano 22 lutego 2022 11:52

Dystrybucja molnupiraviru to wyjątek, nie reguła - Obrazek nagłówka

Na potrzeby dystrybucji szczepionek przeciw COVID-19 został stworzony System Dystrybucji Szczepionek (SDS), który jest prowadzony przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych (RARS). W październiku 2021 roku do SDS zostały dołączone pierwsze dwa leki stosowane w leczeniu COVID-19. W następnych miesiącach były dołączane kolejne leki, w tym również Lagevrio (molnupiravir). Szczepionki oraz leki są dostarczane przez hurtownie farmaceutyczne zgodnie z wymaganiami Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (DPD).

Szczepionki oraz leki stosowane w COVID-19 uzyskały warunkowe dopuszczenie do obrotu i dlatego nie mogą podlegać standardowemu łańcuchowi dystrybucji. Dlatego koniczne było stworzenie wyjątkowego sposobu dystrybucji. Zasada obowiązująca w SDS jest od początku taka sama: punkt szczepień składa zamówienie na szczepionki. Szpital lub placówka Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) składa zamówienia na leki.

Organizacje reprezentujące lekarzy z POZ: Kolegium Lekarzy Rodzinnych oraz Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia wystosowały do ministra zdrowia pisma dotyczące sposobu dystrybucji leku Lagevrio (molnupiravir). Zaniepokojenie lekarzy można zrozumieć, ponieważ co do zasady, wypisują recepty, które są realizowane w aptece - taka jest reguła. Niemniej jednak zgłaszane wątpliwości są niezasadne, ponieważ dystrybucja molnupiraviru to wyjątek.

Prezes Dolnośląskiej Izby Aptekarskiej zamieścił na ten temat na Twitterze kilka wpisów. Jeden z nich: "Kolejna organizacja stanowczo o przeniesieniu dystrybucji #molnupiravir z POZ do aptek. Naturalny kanał obrotu lekiem optymalizuje dostępność i bezpieczeństwo przechowywania prod. leczniczych. Farmaceuci mogą zabezpieczyć jego logistykę dla pacjenta @RARS_GOV_PL @MZ_GOV_PL".
To jest kompromitujący bełkot, ponieważ jest dowodem, że pan prezes nie wie, że w Ustawie Prawo Farmaceutyczne znajdują się następujące zapisy:
Art. 65. ust. 1a. Nie stanowi obrotu obrót produktami leczniczymi na potrzeby rezerw strategicznych.
Art. 68 ust. 7. Minister właściwy do spraw zdrowia określa, w drodze rozporządzenia: wykaz produktów leczniczych, które mogą być doraźnie dostarczane w związku z udzielanym świadczeniem zdrowotnym, uwzględniając rodzaj udzielanego świadczenia.

mgr. farm. Walenty Zajdel

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Szczepienia: chciałoby się wielkich rzeczy…

5 lutego 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
1 sierpnia 2023
DSC_(1287) K.Rainka

Demografia, głupcze!

22 czerwca 2023
27.11.2012 WARSZAWA , PROFESOR WIESLAW JEDRZEJCZAK W NOWYM ODDZIALE TRANSPLANTACJI SZPIKU W SZPITALU PRZY BANACHA .FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Jan Paweł II

13 marca 2023