Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Hematolodzy w Powstaniu

MedExpress Team

Prof. Wiesław W. Jędrzejczak

Opublikowano 1 sierpnia 2023 08:00

Hematolodzy w Powstaniu - Obrazek nagłówka
FOT. ADAM STEPIEN / AGENCJA GAZETA
W czasach Powstania Warszawskiego hematologia nie została jeszcze w pełni uznana jako oddzielna specjalizacja lekarska, ale była już w głowach ludzi, którzy ją rozwijali i o których talenty się później otarłem, a których warto przypomnieć, gdyż już nie żyją.

Przemysław Czerski brał udział w Powstaniu jako kilkunastoletni chłopiec, po wojnie między innymi udowodnił, że przeszczepienie szpiku polega na wszczepieniu komórek dawcy (praca w Nature). Był światowym ekspertem na temat biologicznych efektów mikrofal. I był też jednym z pionierów polskiej genetyki, założycielem Zakładu Genetyki Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Maria Kopeć po spędzeniu trzech lat na Pawiaku, w Powstaniu pracowała w szpitalach Śródmieścia. Po wojnie wraz z mężem Edwardem Kowalskim tworzyła polską koagulologię i radiobiologię, wprowadzając te dziedziny na światowe salony. Była członkiem rzeczywistym PAN.

Edward Kowalski, pierwotnie farmaceuta, kierownik apteki w Szpitalu Wolskim, w Powstaniu jako lekarz (ale studia formalnie skończył w 1946) w szpitalu na Starym Mieście. Po wojnie współtworzył Instytut Hematologii w Warszawie (był kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Ośrodka Zaburzeń Krzepnięcia). Zmarł nagle mając ledwie 55 lat, ale oprócz fundamentalnych prac dotyczących krzepnięcia krwi zdążył wychować ogromne grono znakomitych lekarzy. Amerykanie doceniając jego osiągnięcia, przez lata mieli na zjazdach naukowych „Edward Kowalski lecture”.

Izabela Krzemińska-Ławkowicz, w Powstaniu lekarz punktu 102 na Żoliborzu. Po wojnie w Instytucie Hematologii, współtworzyła wraz z mężem Włodzimierzem Ławkowiczem pierwszy polski Atlas Hematologii, a ściślej własnoręcznie go namalowała akwarelami (wtedy jeszcze nie było dobrej fotografii barwnej).

Zofia Kuratowska brała udział w Powstaniu jako kilkunastoletnia dziewczyna. Po wojnie jako hematolog była wychowanką Edwarda Kowalskiego. Odkryła miejsce wytwarzania erytropoetyny. Utworzyła Klinikę Hematologii Akademii Medycznej w Warszawie. Była też czynnym politykiem, Wicemarszałkiem Senatu i Ambasadorem w Republice Południowej Afryki.

Jan Raszek (pseudonim „Jar”) lekarz pułku Baszta. Jeszcze przed wojną w 1938 roku we Lwowie podjął pierwsze na świecie próby przeszczepiania szpiku. Po wojnie profesor i kierownik Kliniki w Instytucie Matki i Dziecka, a następnie w Akademii Medycznej w Gdańsku.

Witold Rudowski (pseudonim „Prus”) związany z batalionem „Parasol” udzielał pomocy w Szpitalu Dzieciątka Jezus. Po wojnie Dyrektor Instytutu Hematologii i kierownik Kliniki Chirurgicznej tego Instytutu.

Kiedy trzeba było walczyć dla Polski wspomagali walczących, kiedy trzeba było pracować: PRACOWALI.

Wiesław W. Jedrzejczak

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

ABM na pierwszy ogień

9 stycznia 2024
Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Nie czas płakać nad rozlaną szczepionką...

20 listopada 2023
Leszek Borkowski
13 listopada 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Depisyzacja systemu administracji państwowej

18 października 2023
Leszek Borkowski
Leszek Borkowski

Jak pomóc demografii w Polsce

7 września 2023
Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN therapy seems to be a promising treatment for infertility

7 lutego 2023