Eksperci rozmawiają o tym, jak uskutecznić pracę POZ

stetoskop
Fot. Thinkstock/Getty Images
Odbyło się kolejne spotkanie zespołu ds POZ.
Medexpress 2016-02-19 08:50

- Docelowym rozwiązaniem organizacyjnym jest tworzenie wspólnych list pacjentów przez lekarza, pielęgniarkę i położną POZ – uznał na ostatnim posiedzeniu zespół powołany przez ministra zdrowia do opracowania projektu założeń ustawy o POZ.

Osoby, które opracowują zmiany w POZ uważają, że trzeba utrzymać możliwość zarówno łącznego, jak i rozdzielnego kontraktowania świadczeń lekarza, pielęgniarki, położnej, ale nie powinno się rozdzielać zadań i stanowisk pielęgniarki POZ na pielęgniarkę rodzinną i zabiegową (wskazane umożliwienie elastycznego łączenia obydwu funkcji).

Podczas ostatniego posiedzenia dyskutowano także na temat rozwiązań organizacyjnych pozwalających podmiotom POZ na kontraktowanie świadczeń zdrowotnych z uwzględnieniem budżetu powierzonego (fund-holding), obejmującego zakres POZ (świadczenia nocnej i świątecznej opieki, świadczenia w środowisku nauczania, transport sanitarny), zakres AOS (konsultacje jednorazowe i stałe leczenie), oraz szerszych zakresów świadczeń w ramach opieki koordynowanej. Następne posiedzenie zespołu 16 marca.

Źródło: POZ

PDF

Zobacz także