Ekstremalny przypadek dysplazji Lewandowsky’ego-Lutza

„Człowiek-drzewo” – taki przydomek nosi 26-letni mieszkaniec miasta Khulna w południowo-zachodnim Bangladeszu. Gigantyczne, wyglądające jak kora narośle na jego rękach i stopach ważą co najmniej 5 kg. Co powoduje tę rzadką chorobę?
Tomasz Kobosz 2016-02-04 11:17

Przyczyną dysplazji Lewandowsky'ego-Lutza (Epidermodysplasia verruciformis – EV) jest zakażenie wirusem HPV (typu 5, 8 i 14). Nie każdy jednak może zachorować – problem dotyczy tylko osób o określonej predyspozycji genetycznej – mutacji w obrębie jednego z dwóch sąsiadujących genów na chromosomie 17.

Zmiany skórne w przebiegu EV najczęściej pojawiają się już w dzieciństwie, najczęściej na czole, grzbietach dłoni, na przedramionach i podudziach. Początkowo mają charakter płaskich grudek i plam, ale utrzymują się i rosną przez całe życie. Na ich podłożu może rozwijać się rak skóry.

Khulna, Bangladesz. 26-letni Abul Bajandar nosi przydomek „człowiek-drzewo” z powodu narośli, które pokrywają niemal całkowicie powierzchnię jego dłoni i stóp. Brunatne,

U 26-latka z Bangladeszu zmiany pojawiły się około 10 lat temu. W ciągu ostatnich 6 lat stały się tak olbrzymie, że uniemożliwiają mu normalne funkcjonowanie.

Wkrótce mężczyzna przejdzie chirurgiczny zabieg usunięcia „narośli” w szpitalu w Khulna. Nie ma jednak żadnej gwarancji, że zmiany nie powrócą. Farmakoterapia jest u chorych na EV w zasadzie nieskuteczna, przynosi jedynie krótkotrwałą poprawę.

Źródło: RUPTLY/x-news

PDF

Zobacz także