Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pionierski zabieg kardiologów z SUM ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 20 grudnia 2023 11:39

Pionierski zabieg kardiologów z SUM ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu - Obrazek nagłówka
W Śląskim Centrum Chorób Serca wykonano pionierski zabieg wymiany zastawki aortalnej TAVI bez użycia kontrastu. To alternatywa w leczeniu chorych z niewydolnością nerek.

Przezskórna wymiana zastawki aortalnej (TAVI) to metoda małoinwazyjnego leczenia stenozy aortalnej u pacjentów, dla których klasyczne leczenie kardiochirurgiczne jest zbyt ryzykowne. W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu metodą ta jest stosowana od wielu lat, w 2023 roku wykonano ponad 240 takich procedur.

Jednym z ograniczeń dla tej formy leczenia jest konieczność podania istotnej ilości kontrastu, zarówno podczas przygotowania pacjenta do zabiegu, jak i w trakcie samej procedury.

- Dla pacjentów z niewydolnością nerek do tej pory podanie kontrastu stanowiło ważny czynnik powikłań, skutkujący ryzykiem pogłębienia niewydolności nerek do dializ włącznie czy odstąpienia od samego zabiegu TAVI. Stanęliśmy przez wyzwaniem leczenia pacjenta, u którego po zabiegu koronarografii, wykonanym w innym ośrodku, doszło do znacznego, utrzymującego się pogorszenia funkcji nerek. Konsultujący nefrolog wyrażał znaczne obawy co do konieczności leczenia dializami po ponownym podaniu kontrastu. Opierając się na nielicznych danych z literatury przygotowaliśmy pacjenta do zabiegu z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej bez kontrastu w zakresie serca i głównych naczyń oraz echokardiografii z obrazowaniem 3D. W trakcie zabiegu dla właściwego ułożenia zastawki umieściliśmy w zatokach wieńcowych cewniki diagnostyczne oraz kierowaliśmy się echokardiografię przezprzełykową – wyjaśnia dr Łukasz Pyka z III Kliniki Kardiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego SCCS w Zabrzu – zabieg przebiegł bardzo dobrze i obecnie pacjent po 5 dniach hospitalizacji został wypisany do domu na Święta.

Pionierski w skali kraju zabieg TAVI bez użycia kontrastu przeprowadził zespół kardiologów i kardiochirurgów: dr Łukasz Pyka, dr Krzysztof Wilczek, dr Anna Kwiecień, dr Tomasz Niklewski z III Kliniki Kardiologii SUM pod kierownictwem prof. Mariusza Gąsiora oraz z Kliniki Kardiochirurgii SUM pod kierownictwem doc. Tomasza Hrapkowicza.

Śląskie Centrum Chorób Serca planuje kontynuować i rozwijać tą metodę leczenia dla szczególnie obciążonej populacji chorych z ciężką stenozą aortalną i niewydolnością nerek.

Źródło: SUM

Podobne artykuły

iStock-1236202682

Co jeść w upały?

10 lipca 2024
iStock-1275820756
7 czerwca 2024
iStock-1139686668

Kwiatek do obiadu

6 czerwca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także