FDA pochyla się nad losem psów laboratoryjnych

Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 listopada 2018, 18:52

Fot. Getty Images/iStockphoto
Tomasz Kobosz

Opublikowano 20 listopada 2018, 18:52

Rocznie, tylko w Stanach Zjednoczonych, wykorzystywanych jest ponad 800 tys. zwierząt laboratoryjnych (dane z 2016 r.). Pomijając myszy i szczury, najwięcej testów prowadzi się na świnkach morskich (180 tys.), królikach (139 tys.), chomikach (102 tys.), małpach (71 tys.), psach (61 tys.) i świniach (50 tys.).

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ogłosiła w ostatnich dniach podjęcie konkretnych kroków w kierunku zminimalizowania wykorzystania psów w badaniach w badaniach farmakologicznych. Agencja stworzy system symulacji komputerowej, który posłuży firmom opracowującym podawane per os leki weterynaryjne do oszacowania tempa wchłaniania się i poziomu badanej substancji w surowicy krwi psów na podstawie istniejących danych o wcześniej przebadanych cząsteczkach.

Jednak samo opracowanie i skalibrowanie innowacyjnego modelu informatycznego będzie wymagało przeprowadzenia badań na niewielkiej grupie psów. FDA zapewni tym zwierzętom szczególne traktowanie – będą poddawane jedynie minimalnie inwazyjnym procedurom pobierania krwi, a po zakończeniu badania – wszystkie zostaną adoptowane.

– Dane, które w ten sposób zgromadzimy, staną się punktem odniesienia przy opracowaniu narzędzi informatycznych do symulacji wchłaniania leków przez psi organizm. Dzięki temu testowanie farmakodynamiki nowych substancji leczniczych na żywych zwierzętach stanie się, w części przypadków, zbędne – wyjaśnia szef FDA Scott Gotlieb.

Wdrożenie innowacyjnego rozwiązania informatycznego może pomóc położyć kres takim procedurom jak np. sztuczne infekowanie przewodu pokarmowego psów pasożytami, a następnie usypianie ich w celu oceny skuteczności badanego leku przeciwpasożytniczego.

– Rozumiemy, że w pewnych sytuacjach nie da się uniknąć wykorzystania zwierząt w badaniach medycznych, zobowiązaliśmy się jednak do znalezienia sposobów, które pomogą naukowcom z FDA i producentom leków zmniejszyć skalę wykorzystania zwierząt – podkreślił Gottlieb.

Źródło: FDA / SpeakingOfResearch

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

pies / psy / zwierzęta laboratoryjne / testy na zwierzętach / zwierzęta / FDA
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30