Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Inwalidzi czują się dyskryminowani przez Ministerstwo Zdrowia

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 2 listopada 2017 12:47

Inwalidzi czują się dyskryminowani przez Ministerstwo Zdrowia - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Ministerstwo odpowiedziało na petycję dotyczącą podjęcia prac legislacyjnych mających na celu przyznanie inwalidom z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy, swobodnego dostępu do usług medycznych i aptekarskich.

W petycji do Ministerstwa Zdrowia, inwalidzi z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy domagają się podobnych uprawnień, co inne uprzywilejowane grupy.  Brak tych uprawnień, autorzy petycji postrzegają jako dyskryminację społeczną. 

- My, niżej podpisani, inwalidzi z orzeczoną całkowitą niezdolnością do pracy i samodzielnej egzystencji, podpisujemy niniejszą petycję, domagając się od parlamentarzystów Sejmu Rzeczypospolitej VIII kadencji podjęcia prac legislacyjnych mających na celu przyznanie swobodnego dostępu osób z wyżej opisanym stopniem niepełnosprawności do usług medycznych i aptekarskich w pierwszych kolejności poza innymi osobami oraz przyznanie uprawnień odpowiadających uprawnieniom zasłużonym honorowym dawcom krwi, zasłużonym dawcom przeszczepów, inwalidom wojennym i wojskowym, a także kombatantom i osobom represjonowanym – czytamy w treści petycji. 

W odpowiedzi na petycję, MZ tłumaczy, iż uprzywilejowanie, wymienionych przez autora petycji, grup, wynika z zasady sprawiedliwości społecznej. Pozostałe osoby są przyjmowane w sposób zapewniający poszanowanie zasady sprawiedliwego, równego, niedyskryminującego i przejrzystego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zgodnie z kryteriami medycznymi. Jednocześnie MZ tłumaczy, iż ze względu na ograniczone środki finansowe, jakimi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia, istnienie list oczekujących jest nieuniknione, mimo, iż świadczeniodawcy (szpitale, przychodnie) dysponują potencjałem pozwalającym na realizację większej liczby świadczeń niż określone w łączącej je umowie z Narodowym Funduszem Zdrowia.

- Zgodnie z ustawą o świadczeniach ubezpieczony ma mieć zapewniony równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, który jest podstawową zasadą, na której oparty jest system ubezpieczenia zdrowotnego. Mając powyższe na uwadze oraz w szczególności art. 19 Konstytucji RP, niezasadnym jest przyjęcie postulatu zawartego w przedmiotowej petycji - odpowiada ministerstwo. 

Obecnie zgodnie z ustawą o świadczeniach, szczególne uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością mają:

- Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi i Zasłużeni Dawcy Przeszczepu;

- Inwalidzi wojenni i wojskowi;

- Kombatanci i osoby represjonowane będące ofiarami represji wojennych i okresu powojennego;

- Uprawnieni żołnierze lub pracownicy oraz weterani poszkodowani w zakresie leczenia urazów i chorób nabytych podczas wykonywania zadań poza granicami kraju. 

Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.

Źródło: MZ

 

Podobne artykuły

NIL-logo
12 kwietnia 2023
ThinkstockPhotos-86497674
10 listopada 2017
iStock-1266944621

Czy odra zaleje Polskę?

26 kwietnia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także