Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

System kolejkowy NFZ źle działa?

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 10 listopada 2017 14:26

System kolejkowy NFZ źle działa? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła petycja w sprawie braku weryfikacji przez NFZ danych zbieranych przez system na temat pierwszych wolnych terminów przez świadczeniodawców.

Zgodnie z Art. 23 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych NFZ publikuje informacje o pierwszych wolnych terminach u świadczeniodawców. Dane te publikowane są w serwisie internetowym pod adresem kolejki.nfz.gov.pl.  Jak jednak zauważa autor petycji, system nie działa właściwie, z uwagi na to, że wspomniana ustawa nie wymaga od NFZ weryfikacji przekazywanych przez świadczeniodawców danych. Skutkuje to tym, że często publikowane informacje nie odzwierciedlają rzeczywistości.

- Uważam, że w interesie społecznym jest rzetelne informowanie pacjentów gdzie mogą uzyskać pomoc medyczną najszybciej. Sądzę, że niedużym wysiłkiem da się doprowadzić do tego, aby poprawić jakość prezentowanych danych – pisze autor petycji -  Jednym z zauważonych przeze mnie problemów jest to, że przekazywane przez świadczeniodawców pierwsze wolne terminy czasami przypadają w dni, w które ich placówki nie są otwarte.

Do petycji autor załączył listę placówek (dostępną TU), które pierwszy wolny termin wskazują w sobotę lub niedzielę, czyli w dni, w które te placówki są nieczynne. Jak zauważa autor, oznacza to, że publikowane dane są bardzo prawdopodobnie nieprawdziwe.

Jak zaznacza wnioskodawca, Narodowy Fundusz Zdrowia został przez niego poinformowany o problemie we już w czerwcu 2017. Nie skutkowało to jednak widoczną poprawą danych, dlatego zdecydował się on zwrócić bezpośrednio do Ministerstwa Zdrowia o wprowadzenie w życie przepisów, które obligowałyby NFZ do podjęcia skutecznych działań w tej sprawie.

- Jeśli chodzi o praktyczne rozwiązanie problemu to sugerowałbym techniczne uniemożliwienie wysyłania świadczeniodawcom raportów, w których znajdowałyby się niezgodne z harmonogramem otwarcia placówek terminy udzielania świadczeń. Sądzę, że spowoduje to, że świadczeniodawcy będą zmuszeni do bardziej rzetelnego prowadzenia sprawozdawczości (i o pierwszych wolnych terminach, i o harmonogramie pracy placówek) – tłumaczy autor.

Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.