Światowy Dzień Reumatyzmu:

Jak wygląda codzienność pacjentów z ZZSK?

Medexpress

Opublikowano 12 pazdziernika 2021, 11:45

Fot. Getty Images/iStockphoto
Medexpress

Opublikowano 12 pazdziernika 2021, 11:45

Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) to choroba autoimmunologiczna, która - jak pokazują szacunki- jest drugą pod względem częstotliwości występowania chorób zapalnych stawów. Wiedza na jej temat nie jest tak powszechna, jak być powinna. Zaskakującym jest fakt, że dotyka głównie ludzi młodych. Z Violettą Zajk, prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem” mówiliśmy m.in. o:

  • Życiu z bólem wywołanym przez chorobę. U kobiet choroba manifestuje się silnym bólem lokalizowanym za każdym razem w innym miejscu. Lekarzom zdarza się nie wierzyć młodym pacjentkom, gdy opowiadają jak się czują po przebudzeniu i jakie mają trudności z poruszaniem się.
  • Późnej i wydłużonej diagnostyce, która wiąże się też m.in z ciągle obowiązującymi stereotypami nt. chorób reumatycznych (niewiele osób jest świadomych, że na te schorzenia cierpią także dzieci)
  • Osobistych doświadczeniach diagnostycznych prezes Stowarzyszenia „3majmy się razem”
  • Towarzyszącej chorobie reumatycznej depresji i potrzebie wsparcia psychologicznego dla pacjentów
  • Programie lekowym, który obejmuje niecałe 2 procent pacjentów. To są osoby, które nie mają przeciwskazań do leczenia biologicznego, a dziś jest to jedyne skuteczne leczenie na ten moment, które może powstrzymać rozwój choroby. Jak przyznała prezes Violetta Zajk mało jest ośrodków terapeutycznych, mało jest lekarzy reumatologów, nakładów finansowych również jest mało. Aby zmienić tę sytuację należałoby wprowadzić opiekę koordynowaną, która pozwoliłaby na włączenie leczenia biologicznego już od początku postawienia diagnozy.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Tematy

ZZSK / reumatologia / leczenie biologiczne
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31