Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Kolejny polski ośrodek z chirurgią bariatryczną

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 29 marca 2018 13:04

Kolejny polski ośrodek z chirurgią bariatryczną - Obrazek nagłówka
Szpital Specjalistyczny Wojewódzki (SSzW) w Ciechanowie dołącza do grona placówek oferujących pacjentom chirurgię bariatryczną. W marcu w SSzW wykonano trzy inauguracyjne zabiegi.

Dwie operacje odbyły się pod kierownictwem prof. Krzysztofa Paśnika, pioniera nowoczesnych technik chirurgicznego leczenia otyłości, a trzeci samodzielnie przeprowadził zespół dr. Marka Kwiatkowskiego i Pawła Gajdka.

Zabiegi nie byłyby możliwe bez specjalnego stołu operacyjnego o udźwigu statycznym… 500 kg!

Od listopada 2017 roku SSzW w Ciechanowie prowadzi poradnię bariatryczną, w której pomoc chorym zapewniają pracujący w szpitalu m.in. dietetyk, psycholog, rehabilitanci, endokrynolodzy oraz kardiolodzy. Poradnia przygotowuje pacjentów do operacyjnego leczenia otyłości. Dotychczas skorzystało z niej około 30 pacjentów.

– Podchodzimy do problemu kompleksowo, gdyż jedynie holistyczne podejście może przynieść oczekiwane efekty. Konieczne jest budowanie świadomości choroby i prawidłowych metod leczenia, zarówno wśród chirurgów, jak i lekarzy innych specjalności, w tym również lekarzy rodzinnych. Konsekwentnie rozbudowujemy ofertę szpitala. Uruchomiliśmy poradnię bariatryczną, a obecnie po odbyciu operacji pod kierownictwem prof. Paśnika rozpoczynamy samodzielne realizowanie zabiegów chirurgii metabolicznej. Zdecydowaliśmy się na ten krok, gdyż zabiegi te przynoszą pożądany efekt w 80 proc. przypadków, co czyni je znacznie skuteczniejszymi od leczenia zachowawczego – wyjaśnia Paweł Gajdek, koordynator Oddziału Chirurgii Ogólnej WSS w Ciechanowie.

W Polsce realizowanych jest ok. trzech tysięcy zabiegów bariatrycznych, podczas gdy zapotrzebowanie jest nawet dziesięciokrotnie większe. Wykorzystana w Ciechanowie metoda laparoskopowa jest jedną z najbezpieczniejszych dla pacjenta.

Wprowadzenie leczenia otyłości do oferty SSzW w Ciechanowie wynika ze wzrastającego zapotrzebowania na podobne usługi, będącego pokłosiem rosnącej skali choroby uważanej za jedną z pandemii XXI wieku.

Szacuje się, że problemy ze zbyt dużą masą ciała ma niemal połowa Polaków, a na otyłość olbrzymią może cierpieć nawet półtora miliona naszych rodaków. Rosnąca skala choroby powoduje konieczność wdrażania rozwiązań pozwalających dostosować placówki służby zdrowia do wymagań w zakresie opieki nad pacjentami. Według danych Rzecznika Praw Pacjenta w całym kraju dostępnych jest jedynie kilka stołów operacyjnych o nośności przekraczającej trzysta kilogramów.

W województwie mazowieckim posiadają go jedynie szpitale w Kozienicach, Warszawie i Siedlcach.

Źródło mat. pras.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także