Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Spadnie liczba porad dla osób w spektrum autyzmu – ostrzegają poradnie. To skutek zarządzenia prezesa NFZ

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 3 stycznia 2024 12:19

Spadnie liczba porad dla osób w spektrum autyzmu – ostrzegają poradnie. To skutek zarządzenia prezesa NFZ - Obrazek nagłówka
– Zmuszeni jesteśmy ograniczyć dostęp do świadczeń finansowanych ze środków NFZ. Nasza dostępność zmniejsza się o jedną trzecią – informuje we wpisie w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Niepełnosprawnych Krasnal, prowadzące Poradnię Autyzmu, Ośrodek Rehabilitacji i Przedszkole Terapeutyczne.

Jak wskazują poradnie, jest to efekt wejścia w życie zarządzenia prezesa NFZ w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju opieka psychiatryczna i leczenie uzależnień. Znajdują się tam również zapisy odnoszące się do świadczeń udzielanych w poradniach autyzmu. W katalogu zakresów świadczeń znajdujemy informacje, z których wynika, że po każdych zajęciach z podopiecznym zarezerwować trzeba 25 minut na wypełnienie dokumentacji

„Konieczność zarezerwowania po każdych zajęciach 25 minut na dokumentację powoduje, że nasza dostępność zmniejsza się o jedną trzecią” informuje Stowarzyszenie Krasnal.

„Specjalista, który do tej pory w ciągu dnia mógł przyjąć 7 pacjentów, teraz przyjmie 4. Zwiększy to kolejki oczekujących i wydłuży czas oczekiwania na konsultacje. Kolejnym niekorzystnym zapisem jest brak opłaty za wszystkich uczestników zajęć grupowych. Zapłata będzie tylko za jednego uczestnika w grupie, pozostałe osoby nie będą opłacane z NFZ. Należy zaznaczyć, że dla niektórych pacjentów, a przede wszystkim dla młodzieży i osób dorosłych, których również przyjmujemy w Poradni zajęcia grupowe są jedną z najlepszych terapii i zdobywania umiejętności społecznych”, podkreśla stowarzyszenie.

W podobnym tonie o sprawie informuje Synapsis, fundacja dla dzieci i dorosłych z autyzmem.

„W związku z Zarządzeniem Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia wszystkie Poradnie dla Osób z Autyzmem Dziecięcym w Polsce realizujące kontrakt z NFZ zmuszone zostały do ograniczenia od 01.01.2024 dostępu do terapii i konsultacji dla dzieci, młodzieży i dorosłych w spektrum autyzmu aż o jedną trzecią. Oznacza to zarówno zmniejszenie godzin realnej terapii, jak i znaczne wydłużenie czasu oczekiwania w kolejce na jej rozpoczęcie dla osób, które już czekają latami. Ograniczenie dostępu do świadczeń dotyczy również naszego Ośrodka”, czytamy na stronie Fundacji Synapsis.

Poradnie informują, że w walce o zmianę zapisów można je wesprzeć wypełniając przygotowane przez nie pismo, dostępne w placówkach oraz na stronie internetowej. Pismo można zostawić w placówkach lub samodzielnie wysłać do NFZ.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także