Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Koniec z tężcem noworodkowym na półkuli zachodniej

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 25 września 2017 12:26

Koniec z tężcem noworodkowym na półkuli zachodniej - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Z powodu tężca noworodkowego umiera na świecie jedno dziecko co 16 minut. W walce z tą chorobą odnosimy jednak sukcesy – właśnie ogłoszono, że dzięki szczepieniom udało się wyeliminować ją z obszaru obu Ameryk.

Profilaktyka tężca noworodkowego (ang. maternal and neonatal tetanus - MNT) w skali populacji polega na planowych szczepieniach dziewcząt i kobiet (bardzo ważne są tu  dawki przypominające!) oraz na zapewnieniu sterylnych warunków porodu (dużą rolę odgrywa sterylność ostrza, którym przecinana jest pępowina i właściwe zabezpieczenie jej kikuta). W krajach Trzeciego Świata (choć nie tylko) bywa z tym różnie.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła właśnie, że Ameryki można już uznać za region wolny od MNT. Ostatnim krajem w regionie, gdzie do niedawna notowano zgony z powodu tej choroby, było Haiti.

Tężec noworodkowy stał się więc szóstą chorobą, wyeliminowaną z kontynentów amerykańskich dzięki szczepionkom. Wcześniej udało się to w przypadku:

  • ospy prawdziwej (1971),
  • polio (1994),
  • różyczki i zespołu różyczki wrodzonej (2015),
  • odry (2016).

Trzeba tu jednak zaznaczyć, że kryteria "eliminacji" różnych schorzeń nie są i nie mogą być identyczne. Eliminacja tężca noworodkowego nie oznacza tego samego, co np. całkowita eradykacja ospy prawdziwej. Nie jest to możliwe, ponieważ bakterie Clostridium tetani występują powszechnie w glebie i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Za wolny od MNT uznaje się więc region, gdzie liczba zachorowań jest niższa niż 1 na 1000 żywych urodzeń.

Przed wprowadzeniem na szeroką skalę (w latach 70. ubiegłego wieku) nowoczesnych szczepień przeciwko tężcowi, na MNT umierało rocznie w obu Amerykach ponad 10 tys. dzieci. Statystyki te odnoszą się do przypadków udokumentowanych, jednak eksperci uważają, że rzeczywista liczba zgonów z powodu tego zakażenia była znacznie wyższa.

W skali globalnej także widoczny jest postęp w skuteczności profilaktyki MNT. W 1998 r. choroba ta kosztowała życie niemal 800 tys. noworodków, w 2015 r. zmarło ich na nią 34 tysiące.  

Źródła: WHO / PAHO / OutbreakNewsToday

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także