Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Bezpłatne leki dla osób do 18. roku życia i powyżej 65. roku życia z podpisem prezydenta

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 30 sierpnia 2023 08:19

Bezpłatne leki dla osób do 18. roku życia i powyżej 65. roku życia z podpisem prezydenta - Obrazek nagłówka
Fot: Andrzej Hrechorowicz; prezydent.pl
Prezydent podpisał ustawę, która rozszerza program bezpłatnych leków. Teraz z rozwiązania, oprócz seniorów 75+, skorzystają także osoby powyżej 65. roku życia oraz dzieci i młodzież do 18. roku życia. Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie w kieszeniach obywateli. Poszerzenie programu jest możliwe dzięki sprawnemu zarządzaniu finansami publicznymi. Skuteczna walka z mafiami VAT-owskimi to więcej środków w budżecie państwa, które możemy przeznaczyć dla Polek i Polaków.

– Praźródłem wszystkich naszych sukcesów społecznych - także w dziedzinie ochrony zdrowia - jest naprawa polskiego budżetu – podkreślił premier Mateusz Morawiecki. 16 mln Polaków zaoszczędzi w aptece.

Do tej pory z tego rozwiązania korzystały osoby powyżej 75. roku życia. Teraz dołączy do nich 11,5 mln osób, czyli:

  • osoby powyżej 65. roku życia;
  • dzieci i młodzież do 18. roku życia.

– Po latach, po wielu dyskusjach, po wielu konsultacjach, doszliśmy do wniosku, że te dwie kluczowe grupy społeczne - czyli nasze dzieci (od niemowlaków począwszy, a na młodzieży skończywszy, do 18. roku życia) oraz nasi seniorzy (którzy przechodzą na emeryturę lub już są na emeryturze, czyli ci, którzy przekroczyli 65. rok życia) - powinni otrzymać większe wsparcie od państwa – zaznaczył szef polskiego rządu.

Listy bezpłatnych leków, wyrobów medycznych i środków spożywczych

Do tej pory lista bezpłatnych leków refundowanych obejmowała ponad 2 000 pozycji. To była prawie połowa wszystkich dostępnych produktów w aptece! Tylko w 2022 r. z programu skorzystało 2,7 mln seniorów, którzy otrzymali ponad 76 mln opakowań bezpłatnych leków.

Nowe listy na swojej stronie opublikuje Ministerstwo Zdrowia. Nowa lista dla seniorów to prawie 3 800 bezpłatnych leków. Oprócz niej, będzie także lista z lekami dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia, która będzie zawierać ponad 2 800 leków.

– Bardzo się cieszę, drodzy rodacy, że mamy taką następną ustawę, która poprawi los w ochronie zdrowia wszystkich polskich obywateli. Tak naprawdę wszystkich, bo przecież także i ci, którzy nie będą jej bezpośrednimi beneficjentami, będą się cieszyć, że ich rodzice, dziadkowie czy ich dzieci mogą łatwiej skorzystać z tego co najbardziej potrzebne w ochronie zdrowia - z właściwego leczenia – powiedział Mateusz Morawiecki.

Źródło: KPRM

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także