Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nie ma szansy na to, żeby leki wydawali tylko farmaceuci

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 25 lipca 2014 07:00

Nie ma szansy na to, żeby leki wydawali tylko farmaceuci - Obrazek nagłówka
Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta
Zawód: technik farmaceutyczny do likwidacji. Stracą na tym pracodawcy aptek i pacjenci. Na ten temat z Pawłem Klimczakiem, prezesem Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, rozmawia Alicja Dusza.
[caption id="attachment_20325" align="alignnone" width="620"]Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta Fot . Robert Robaszewski / Agencja Gazeta[/caption]

Zawód: technik farmaceutyczny do likwidacji. Stracą na tym pracodawcy aptek i pacjenci. Na ten temat z Pawłem Klimczakiem, prezesem Izby Gospodarczej Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek, rozmawia Alicja Dusza.

Ministerstwo Zdrowia chce likwidacji zawodu technika farmaceutycznego. Farmaceuci mają być wykształceni. Dlaczego przeciwko temu protestujecie?

Od wielu lat walczymy o to, aby podnieść jakość kształcenia. Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której technicy farmaceutyczni będą tak jak pielęgniarki i ratownicy medyczni kończyć studia. Przez wiele lat byliśmy „zbywani” opowieściami Ministerstwa, że nie ma problemów w pracy techników w aptekach. Aż tu nagle, bez wcześniejszej informacji, dowiadujemy się, że zawód technika farmaceutycznego ma być zlikwidowany. Uważamy, że nie powinno się to odbywać w taki sposób. Tak poważna decyzja powinna być dłużej konsultowana, poza tym lepszym rozwiązaniem byłoby podnoszenie kwalifikacji techników farmaceutycznych. Nie ma w Europie kraju, w którym technik farmaceutyczny by nie funkcjonował. Tam są dwa zawody: farmaceuta i technik farmaceutyczny.

Ale Ministerstwo chce, żeby osoby, które wydają pacjentom leki, były po studiach farmaceutycznych…

Wydaje nam się, że jakość wykształcenia techników jest wystarczająca do pełnienia funkcji, które w tym momencie wykonują.

Czy apteki będą miały jakieś kłopoty finansowe, skoro będą musiały zatrudniać tylko magistrów farmacji?

Nie ma najmniejszej szansy i w żadnym kraju nie jest praktykowane, żeby produkty lecznicze wydawali tylko farmaceuci. Z jednej przyczyny – jest ich po prostu za mało. Dlatego dziwimy się, że próbuje się zamknąć zawód, który jest potrzebny, co można zobaczyć chociażby w urzędach pracy.

No ale studenci farmacji nie chcą pracować w aptekach. Nie ma się co oszukiwać, oni wolą pracować w firmach farmaceutycznych. Co ten zakaz likwidacji zawodu techników farmaceutycznych będzie oznaczać dla pacjentów i branży farmaceutycznej?

W dużych miastach ten problem może być w ogóle nieodczuwalny, ale w małych na pewno. Bo tam spotykamy duże niedobory kadrowe. Tak jest w miejscach, gdzie funkcjonują punkty apteczne. Są to jedyne miejsca, w których mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w leki. I jeżeli teraz pacjent będzie musiał jechać kilkanaście kilometrów do dużej miejscowości, to niewątpliwie będzie to bardzo uciążliwe. Pacjent często nie będzie miał jak zrealizować recepty.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.