Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
KZDiM

Prof. Teresa Jackowska: W profilaktyce wirusa RS rekomendowane jest podawanie nowego przeciwciała

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 1 września 2023 11:53

Rozmowa z prof. Teresą Jackowską, prezesem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego, przeprowadzona podczas Kongresu Zdrowia Dzieci i Młodzieży

Wirus RS jest groźny szczególnie dla małych dzieci. Dla jakich grup dzieci w tej chwili dostępna jest profilaktyka?

Od kilku lat w Polsce w profilaktyce stosuje się przeciwciało monoklonalne: paliwizumab. Biernie zapobiega ono zakażeniom syncytialnym wirusem oddechowym, który skrócie nazywamy RS. Objęte tą profilaktyką są bardzo ważne grupy ryzyka, czyli wcześniaki, jak również dzieci z dysplazją oskrzelowo-płucną. Od września tego roku ta grupa zostaje poszerzona o dzieci z wadami serca. Bardzo dobrze, że te dzieci w sezonie infekcyjnym, który zaczyna się w październiku, a ostatnie dwa lata pokazały, że również wcześniej były te zachorowania, otrzymują w zależności od tego, kiedy się urodzą od 3 do 5 dawek paliwizumabu. Przeciwciało jest podawane co miesiąc w miejscu, które na prowadzenie takiej profilaktyki ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Tak wygląda sytuacja teraz. Oczywiście grupy objęte profilaktyką niewątpliwie rosną i rosły przez ostatni czas. A jakie są rekomendacje? Jakie grupy powinny być objęte profilaktyką?

W sierpniu ukazało się najnowsze stanowisko Amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (ACIP), jak i Amerykańskiej Akademii Pediatrii. Rekomendowane jest u wszystkich noworodków i niemowląt podawanie kolejnego, nowego przeciwciała monoklonalnego: nirsevimabu. Ma ono nad tym obecnie stosowanym tę wyższość, że podaje się je tylko raz, domięśniowo. Chroni ono dziecko przed zachorowaniem w danym sezonie, w którym to zakażenie występuje, dlatego rekomenduje się je u wszystkich noworodków donoszonych, urodzonych, które jeszcze nie ukończyły 8 miesiąca życia w danym sezonie infekcyjnym. Oczywiście te rekomendacje mogą być indywidualne, w zależności od epidemiologii wirusa w danej szerokości geograficznej.

To bardzo ważna rekomendacja, która z ogromnym zainteresowaniem została też przyjęta przez Polskie Towarzystwo Pediatryczne. Mam nadzieję, że zarząd i prezydium zarekomendują wprowadzenie tego przeciwciała. Póki co nie ma dostępności tego leku w Polsce. Jeśli będzie dostępny, to nasze rekomendacje będą właśnie takie. Nie jest to szczepionka, która wymaga aktywności całego układu immunologicznego, który niejednokrotnie u tych najmłodszych dzieci może być słabszy, zwłaszcza u wcześniaków. Podajemy gotowe przeciwciało, by dziecko w pierwszych miesiącach życia, nie zachorowało na ciężką chorobę, jaką jest zapalenie oskrzelików, które może powodować ciężką niewydolność układu oddechowego.

Dziękuję za rozmowę.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także