Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

URPL alarmuje: Bezprecedensowy popyt na ten lek na odchudzanie powodem utrudnień w dostępie

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 11 lipca 2023 09:17

URPL alarmuje: Bezprecedensowy popyt na ten lek na odchudzanie powodem utrudnień w dostępie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Na stronie URPL opublikowano komunikat skierowany do fachowych pracowników ochrony zdrowia w sprawie utrudnień w dostępie do produktu leczniczego. O jaki lek chodzi?

Chodzi o liraglutyd 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu. Polski przedstawiciel producenta leku poinformował, "że z uwagi na fakt, iż zarówno w Polsce, jak i globalnie mierzymy się z bezprecedensowym i dynamicznie rosnącym popytem na lek z grupy analogów GLP-1 występujący pod nazwą handlową: Saxenda (liraglutyd, 6 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań w fabrycznie napełnionym wstrzykiwaczu) zarejestrowany do leczenia otyłości, mogą występować czasowe i miejscowe utrudnienia w dostępie do leku."

Polski przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego, firmy Novo Nordisk, w porozumieniu z Europejską Agencją Leków oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, prosi o wzięcie pod rozwagę:

  1. Priorytetyzacji pacjentów, którzy obecnie stosują famakoterapię przeciwotyłościową z wykorzystaniem leku Saxenda, by zwiększyć szansę dostępu do już rozpoczętego leczenia i możliwie zapewnić ciągłość opieki.

2. Wstrzymania inicjacji nowych terapii lekiem Saxenda u pacjentów, którzy do tej pory nie stosowali terapii przeciwotyłościowej.

Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego z dnia 16.12.2021, produkt leczniczy Saxenda jest wskazany do stosowania:

* u dorosłych wraz z dietą o obniżonej wartości kalorycznej i zwiększonym wysiłkiem fizycznym w celu kontroli masy ciała u dorosłych pacjentów, u których początkowa wartość wskaźnika masy ciała (ang. BMI, Body Mass Index) wynosi: 230 kg/mkw (otyłość), lub 227 kg/mkw do <30 kg/mkw (nadwaga) z przynajmniej jedną chorobą współistniejącą związaną z nieprawidłową masą ciała, taką jak zaburzenia gospodarki węglowodanowej (stan przedcukrzycowy lub cukrzyca typu 2), nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia lub obturacyjny bezdech senny,

* u młodzieży (2 12 lat): jako uzupełnienie zdrowego sposobu odżywiania i zwiększonego wysiłku fizycznego w celu kontroli masy ciała u młodzieży w wieku 12 lat i powyżej z: otyłością (wskaźnik masy ciała (ang. BMI, Body Mass Index) odpowiadający 230 kg/mkw u dorosłych z uwzględnieniem punktów odcięcia określonych w standardzie międzynarodowym), masą ciała powyżej 60 kg.

Źródło: URLP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także