Prezes KIF: Liczę na zmiany w finansowaniu fizjoterapii

- Czekamy na zmiany organizacyjne w sferze opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych, które pozwolą nam w pełni realizować nasze kompetencje - powiedział Medexpressowi prezes KIF Maciej Krawczyk.
Medexpress 2020-12-24 12:21

Zdaniem prezesa KIF Macieja Krawczyka rok 2020 był trudnym rokiem dla osób, które wykonują zawody medyczne.

- Pandemia zmieniła naszą codzienność, przeorganizowała pracę, odcisnęła piętno w głowach. Dla fizjoterapeutów 2020 to rok pełen nagłych zwrotów akcji: w pierwszej fali pandemii w zasadzie fizjoterapia została zamknięta (w zasadzie, bo mogła być prowadzona z małymi wyjątkami). Do dziś borykamy się z negatywnymi skutkami braku rehabilitacji w tym czasie u naszych pacjentów. Lato przyniosło małą stabilizację. A jesień i zima to przewrotnie czas, w którym widać jak bardzo jesteśmy potrzebni. Rehabilitacja postcovidowa staje się standardem dla pacjentów, również polskich. Bez niej powrót do zdrowia jest o wiele trudniejszy. KIF przygotował cały program fizjoterapii postcovidowej i wkrótce ruszamy ze szkoleniami dla fizjoterapeutów - powiedział Krawczyk.

- Mamy nadzieję, że rehabilitacja będzie także refundowana. Kolportujemy również informator do samorehabilitacji po koronawirusie. W fazie ostrej to dzięki nam wzrastają znacząco szanse na przeżycie: wspieramy osoby pod respiratorami. Pamiętajmy, że cały czas pracujemy z pacjentami, którzy potrzebują naszej interwencji z innego powodu niż covid, czyli z osobami po udarach, wypadkach czy z chorobami przewlekłymi, itd. Pracujemy w nowym reżimie sanitarnym, inaczej zorganizowaliśmy rehabilitację, tak aby ograniczać transmisję wirusa. Było ciężko, bo takie zmiany to nie tylko duży wysiłek organizacyjny, ale także finansowy - dodał.

Maciej Krawczyk wyraził nadzieję, że w 2021 roku szczepienia ułatwią zbudowanie nowej „normalności” w obszarze rehabilitacji.

- Chciałbym, żeby fizjoterapeuci skoncentrowali się na indywidualnej pracy z pacjentem. Liczę także na zmiany w finansowaniu fizjoterapii. Udowadniamy każdego dnia, że nie jesteśmy „dodatkiem” do leczenia, ale jego częścią, Często bez dobrze przeprowadzonej fizjoterapii pacjent nie może wrócić do zdrowia. Pacjenci, lekarze doskonale zdają sobie z tego sprawę. Czekamy na zmiany organizacyjne w sferze opieki medycznej finansowanej ze środków publicznych, które pozwolą nam w pełni realizować nasze kompetencje - wyjaśnił prezes KIF.

PDF

Zobacz także