Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Innowacyjna operacja w Kielcach. Pacjentce wszczepiono stentgraft zaprojektowany specjalnie dla niej

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 11 kwietnia 2024 12:05

Innowacyjna operacja w Kielcach. Pacjentce wszczepiono stentgraft zaprojektowany specjalnie dla niej - Obrazek nagłówka
fot. WSZ w Kielcach
Chirurdzy naczyniowi z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach wszczepili 72-letniej pacjentce z obciążeniami, która wymagała bardzo ciężkiej operacji stentgraft zaprojektowany dla niej indywidualnie. To prawdopodobnie pierwsza taka operacja w Polsce.

Stentgraft to proteza naczyniowa. Jak wyjaśnia dr n . med. Jarosław Miszczuk, kierownik Klinicznego Oddziału Chirurgii Naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, jego zespół, dzięki postępowi techniki, zamiast stentgraftu z odgałęzieniami, założył chorej stentgraft z tak zwaną „dookólną fenestracją”.

Pozwoliło to na jednoczesne zaopatrzenie czterech tętnic: nerkowych, krezkowej górnej oraz pnia trzewnego. Uchroniło to pacjentkę przed długą i ryzykowną operacją. Po zabiegu, mogła wyjść do domu ze szpitala już następnego dnia.

Jak podkreśla dr Jarosław Miszczuk, tego tupu operacje są rekomendowane dla chorych zbyt obciążonych, aby przejść zabiegi stentowania aorty z odgałęzieniami. To również zabieg dla osób, które wymagają krótkiego czasu operacji i którzy mają jakąś nietypową anatomie, której nie można zaopatrzyć stentgraftami produkowany seryjnie.

Oprac. na podst.: Facebook | Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)