Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

W Kielcach wszczepiono pacjentowi bezelektrodowy rozrusznik serca. To pierwsza taka operacja w Świętokrzyskiem

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 marca 2023 09:26

W Kielcach wszczepiono pacjentowi bezelektrodowy rozrusznik serca. To pierwsza taka operacja w Świętokrzyskiem - Obrazek nagłówka
fot.: WSZ Kielce
W Pracowni Hemodynamiki Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach odbyła się pierwsza w województwie świętokrzyskim operacja implantacji bezelektrodowego stymulatora serca. Urządzenie jest o 90 proc. mniejsze od standardowego rozrusznika. W Polsce przeprowadzono dotychczas około 300 takich zabiegów. Póki co, taka procedura nie jest objęta koszykiem świadczeń gwarantowanych.

– W trakcie tego zabiegu, stymulator był implantowany bezpośrednio do prawej komory serca, nie ma żadnych przewodów łączących go z sercem, wiec jest to tzw. stymulator bezelektrodowy – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Gutkowski, który kierował zespołem operacyjnym.

U operowanego pacjenta dwa standardowe stymulatory wszczepione wcześniej nie sprawdziły się i musiały być usunięte – jeden po dwóch latach, a drugi po miesiącu. Wszczepienie bezelektrodowego rozrusznika było w tym przypadku operacją ratującą życie.

Stymulator bezelektrodowy jest miniaturowym urządzeniem wielkości dużej kapsułki witaminowej. Jest wszczepiany prosto do prawej komory serca za pomocą systemu cewników wprowadzanych przez żyłę udową.

– Stymulacja bezelektrodowa otwiera nowy rozdział koncepcji stymulacji serca. Podstawy teoretyczne stworzono już 50 lat temu, ale postęp technologiczny umożliwił wdrożenie tej koncepcji do praktyki klinicznej dopiero dekadę temu. Ta nowoczesna technologia pozwala na zaproponowanie terapii chorym, którym do tej pory nie mogliśmy niczego innego zaoferować albo też rozwiązanie alternatywne wiązało się ze znacznie gorszym rokowaniem odległym i ryzykiem powikłań – podkreśla uczestniczący w operacji prof. Przemysław Mitkowski, kierownik Pracowni Elektroterapii Serca I Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu..

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wprowadzeniem świadczenia gwarantowanego z zastosowaniem stymulacji bezelektrodowej. Póki co, taka procedura nie jest refundowana.

Oprac. na podst.: Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także