Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Nadchodzą kompleksowe zmiany w leczeniu raka piersi

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 sierpnia 2019 08:13

Nadchodzą kompleksowe zmiany w leczeniu raka piersi - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Na wrześniowej liście refundacyjnej pojawią się najnowsze opcje terapeutyczne dla kobiet z rakiem piersi – zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Lista leków, które będzie można stosować u pacjentek, wzrośnie do jedenastu. – Polska osiąga europejski poziom – podkreślał minister.
  • Od września refundacją zostaną objęte Kisqali i Ibrance – innowacyjne leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi.
  • Leki Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab) będą dostępne w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi.
  • Od października ruszą Breast Cancer Unity.
  • Ośrodki zapewnią koordynowaną opiekę – od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego.

To nie koniec zmian, bo od października ruszy kilkadziesiąt Breast Cancer Unitów, które zapewnią pacjentkom koordynowaną opiekę – od diagnostyki, przez leczenie i rehabilitację, po monitoring skuteczności leczenia już po zakończeniu procesu terapeutycznego. – Kobiety w Polsce będą teraz miały szansę na takie leczenie, jakie oferują sąsiednie zachodnie kraje – zapewniał Łukasz Szumowski.

Wprowadzenie nowych leków na listę refundacyjną to, jak podkreślał szef resortu zdrowia, wynik trwających dwa lata zabiegów i negocjacji. Od września refundacją zostaną objęte Kisqali i Ibrance – innowacyjne leki stosowane w leczeniu zaawansowanego raka piersi. Kisqali (rybocyklib) to lek stosowany w rzadkim podtypie hormonozależnego HER2-ujemnego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy, a Ibrance (palbociclib) to lek znajdujący zastosowanie w leczeniu zaawansowanego raka piersi w skojarzeniu z inhibitorami aromatazy oraz w skojarzeniu z fulwestrantem.

To jednak nie wszystko. Wraz z nową listą refundacyjną leki Perjeta (pertuzumab) i Herceptin (trastuzumab) będą dostępne w ramach skojarzonego, przedoperacyjnego leczenia raka piersi. Jest to kolejna opcja terapeutyczna, dopuszczająca leczenie skojarzone, które wzmacnia efekt terapeutyczny poprzez jednoczasowe zastosowanie dwóch innowacyjnych leków.

Minister zdrowia przypominał też, jaki był punkt wyjścia. – W 2014 roku mieliśmy do dyspozycji dwa leki, w tej chwili razem z odpowiednikami tych leków będzie jedenaście. Wszystko po to, żeby nie tylko wydłużać życie i zatrzymywać progresję choroby, ale także po to, żeby pacjentki miały większy komfort – mówił prof. Szumowski.

– Jedna czwarta polskich pacjentek z rozpoznaniem raka piersi bezwzględnie wymaga wstępnego leczenia przedoperacyjnego. Leki stosowane przedoperacyjne, które wchodzą do refundacji, wypełniają właśnie to miejsce. Ważnym elementem jest też leczenie hormonalne, które dotyczy ok. 70 proc. kobiet z rozpoznaniem raka piersi, tutaj nowe leki zapewniają lepsze możliwości sekwencyjnego leczenia hormonalnego – mówił prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej.

Minister zdrowia podkreślał, że dla pacjentek z rakiem piersi równie ważną zmianą jest inauguracja działania BCU – tzw. unity narządowe to wyspecjalizowane ośrodki zajmujące się kompleksowo diagnostyką i leczeniem nowotworów jednego narządu lub układu. W ośrodkach BCU będą przyjmować lekarze różnych specjalności, m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, psycholodzy kliniczni, rehabilitanci.

Model opieki onkologicznej oparty na unitach narządowych, wyspecjalizowanych jednostkach, funkcjonuje z powodzeniem w wielu krajach świata. Przedstawicielki organizacji pacjentów onkologicznych mówiły dziennikarzom, jak wielką zmianą na korzyść jest zarówno rozszerzenie listy leków refundowanych o nowe preparaty jak i rozpoczęcie funkcjonowania BCU.

– Jest to dla kobiet niesamowita informacja. Wiele setek koleżanek czekało na te decyzje refundacyjne, a Brest Cancer Unity są tym, o czym marzyłam od wielu, wielu lat. Teraz będziemy mogli się skupić na uświadamianiu kobiet, że rak piersi to już nie choroba śmiertelna, tylko choroba przewlekła, że mamy dobre leczenie i że warto się leczyć – powiedziała Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”.

– Ten dzień to ogromna nadzieja dla kobiet z rakiem piersi zarówno tych, u których rozpoznanie jest wczesne, a także dla tych, które doświadczają zaawansowanego raka piersi. Możemy powiedzieć, że ten program lekowy jest kompleksowy. Do tego dochodzą działania systemowo-organizacyjne: BCU, sieć onkologiczna, strategia, która powstaje i ma być ogłoszona w tym roku. Działania te dają szansę na kompleksowe zaopiekowanie się i koordynację ścieżki pacjenta – dodała Beata Ambroziewicz, członek zarządu Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Pacjenci i onkolodzy oczekują również decyzji dot. przeniesienia z programu lekowego do katalogu chemioterapii, refundowanych już terapii biopodobnych z trastuzumabem. Dzięki temu możliwa będzie szybsza dostępność do leczenia oraz urealnienie oszczędności np. w raku piersi.

Nie zabrakło jednak i apelu, by podobne decyzje – przede wszystkim dotyczące refundacji leków – zapadły również w odniesieniu do innych grup pacjentów. Bez zwiększenia dostępności do nowoczesnych terapii lekowych nie można nawet myśleć o poprawie wskaźników przeżywalności w wielu chorobach nowotworowych.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także