Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Artykuł sponsorowany

Rak prostaty - co każdy mężczyzna powinien wiedzieć?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 marca 2024 12:20

Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn na całym świecie. Wczesne wykrycie i postępy w leczeniu zwiększają szanse na przeżycie, dlatego ważne jest, aby każdy mężczyzna był świadomy podstawowych informacji dotyczących tego schorzenia i regularnie poddawał się badaniom. Badanie PSA (poziomu antygenu swoistego dla prostaty) jest cennym narzędziem diagnostycznym, które może przyczynić się do wcześniejszego wykrywania choroby.

Co to jest rak prostaty?

Rak prostaty rozwija się w gruczole krokowym (prostacie), który jest częścią męskiego układu rozrodczego. Nowotwór ten może rosnąć powoli i początkowo pozostawać ograniczony do prostaty, co umożliwia wielu mężczyznom życie z rakiem przez wiele lat bez objawów. Jednak w niektórych przypadkach, może on szybko postępować i rozprzestrzeniać się na inne części ciała.

Rocznie, blisko 15 tysięcy mężczyzn otrzymuje diagnozę raka prostaty, z czego około 5 tysięcy umiera z tego powodu. Jest to drugi, po raku płuc, najczęściej diagnozowany nowotwór wśród mężczyzn w Polsce.

Czynniki ryzyka raka prostaty

Rozpoznanie czynników ryzyka jest pierwszym krokiem w zapobieganiu. Wiek, historia rodzinna, rasa i styl życia są uznawane za główne czynniki ryzyka. Mężczyźni powyżej 50 roku życia, z historią raka prostaty w rodzinie, mężczyźni czarnoskórzy, oraz ci, którzy prowadzą niezdrowy styl życia, są w grupie zwiększonego ryzyka. Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i uboga w warzywa i owoce może znacznie wpływać na ryzyko zachorowania. Podobnie używki (papierosy, alkohol) i brak aktywności fizycznej.

Objawy raka prostaty

Wczesne stadium raka prostaty rzadko daje objawy. W miarę postępu choroby mogą pojawić się:

  • problemy z oddawaniem moczu,
  • zmniejszony strumień moczu,
  • ból w okolicy miednicy,
  • trudności z erekcją,
  • krew w moczu lub nasieniu.

Jak wykryć raka prostaty?

PSA to białko produkowane wyłącznie przez komórki prostaty. Jego obecność we krwi może wskazywać na różne problemy zdrowotne związane z prostatą, w tym na raka. Regularne badania PSA mogą pomóc w wczesnym wykryciu raka prostaty, często zanim jeszcze pojawią się jakiekolwiek objawy. Dzięki temu możliwe jest rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie, co znacząco zwiększa szansę na wyleczenie. To i wiele innych badań znajdziesz i umówisz w kilka minut na Medistore.

Podobne artykuły

Choroby weneryczne
Artykuł sponsorowany

Choroby weneryczne – czym są i jak je rozpoznać?

16 kwietnia 2024
20240412151949_download
Artykuł sponsorowany

Czy dieta keto jest zdrowa? 7 korzyści zdrowotnych keto

15 kwietnia 2024
unnamed3
14 marca 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)

Zobacz także