Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Antybiotyk na chorobę Alzheimera?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 16 listopada 2016 00:46

Antybiotyk na chorobę Alzheimera? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Naukowcom z University of British Columbia udało się częściowo przywrócić komunikację pomiędzy neuronami sąsiadującymi z płytkami amyloidowymi w mózgach myszy ze schorzeniem przypominającym chorobę Alzheimera.

Dokonali tego za pomocą ceftriaksonu – antybiotyku stosowanego zwykle w leczeniu zakażeń dolnych dróg oddechowych, skóry, dróg moczowych, a także w rzeżączce, posocznicy, zakażeniach kości i stawów, jamy brzusznej i w zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych.

Depozyty beta-amyloidu, tzw. płytki starcze, pojawiają się w mózgu w wielu chorobach neurodegeneracyjnych, m.in. w chorobie Alzheimera. Jedna z hipotez patogenezy tego schorzenia zakłada istotną rolę beta-amyloidu w upośledzaniu komunikacji synaptycznej oraz w obumieraniu neuronów.

Autorzy badania zaważyli, że w okolicy płytek starczych występują wysokie stężenia jednego z neuroprzekaźników – glutaminianiu oraz hiperaktywność komórek glejowych, które jednak nie były w stanie usunąć nadmiaru neuroprzekaźnika. Powodowało to zakłócenia w transmisji sygnałów pomiędzy neuronami.

– Okazało się, że ceftriakson może pomóc w regulacji transportu glutaminianiu, w unormowaniu jego stężenia. Stabilizując poziom tego neuroprzekaźnika, doprowadziliśmy do częściowego przywrócenia normalnej komunikacji pomiędzy neuronami w obszarze, który wcześniej ucierpiał z powodu odkładania się amyloidu – wyjaśnia prof. MacVicar, główny badacz.

Naukowcy mają nadzieję, że ich badania doprowadzą do powstania terapii hamującej rozwój choroby Alzheimera w jej wczesnym stadium.

Źródło: Science Daily / Nature Communications

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.