Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ptasia grypa: Jak dbać o koty - są zlecenia ekspertów PAN

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 3 sierpnia 2023 09:44

Ptasia grypa: Jak dbać o koty - są zlecenia ekspertów PAN - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Eksperci Polskiej Akademii Nauk podpowiadają, jak dbać o koty w czasie ryzyka zakażeń ptasią grypą. Prof. dr hab. Tadeusz Frymus, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć oraz prof. dr hab. Romuald Zabielski z Komitetu Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, któremu przewodniczy prof. dr hab. Wojciech Niżański, opracowali zestaw kilku prostych zasad, które zabezpieczą naszych czworonożnych podopiecznych przed zakażeniem.

Eksperci PAN zalecają: żeby śledzić komunikaty Głównej Inspektoratu Weterynarii. Właścicielom kotów doradzają także, aby w obszarach zagrożonych ptasią grypą nie wypuszczać ich z domu. Bowiem koty to łowcy polujący na ptaki - dzwonek przy obróżce skutecznie wypłoszy potencjalną ofiarą, a kotu może uratować życie. Ważne: jeżeli kot upoluje ptaka lub znajdziemy padłego w naszej okolicy – koniecznie poinformujmy o tym Straż Miejska lub Policję.

Eksperci podkreślają, że ogromne znaczenie ma pożywienie kotów. Z ich jadłospisu należy wykluczyć surowe mięso drobiowe i uniemożliwić dostęp do śmieci. Sprzęt kuchenny i ręce po kontakcie z surowymi produktami drobiowymi należy myć gorącą wodą i detergentem. Obowiązkowo myjmy ręce po przyjściu do domu, a buty, o które tak bardzo lubią ocierać się koty – chowajmy.

Wirus grypy ptaków może dość długo zachowywać aktywność w środowisku (np. w temperaturze +4°C ponad 2 miesiące, w zamrożeniu wiele miesięcy, w wodzie kilka tygodni). Przemrażanie pokarmu oraz przedmiotów nie jest skutecznym sposobem na ich odkażanie.

Co zrobić, gdy podejrzewamy, że nasz kot jest chory?

Przede wszystkim zastanówmy się, czy nasz podopieczny wychodził na dwór lub mógł mieć kontakt z odchodami lub np. piórami ptaków lub czy jadł surowe produkty drobiowe albo mógł mieć dostęp do ich resztek. Bardzo dobrze znamy zachowania naszego kota, więc jeżeli dodatkowo staje się osowiały, traci zainteresowanie jedzeniem, ma problemy z oddychaniem, pojawiają się wydzielina z oczu, zaburzenia neurologiczne, biegunka – niezwłocznie skontaktujmy się z lekarzem weterynarii.

Nie zapominajmy o zastosowaniu środków ochrony, dobrze nam znanych z czasów pandemii – maseczka z filtrem i rękawiczki oraz przyłbica lub okulary skutecznie nas zabezpieczą. Nie notowano dotychczas zakażeń ptasią grypą od kotów, jednak nie można ich wykluczyć. Nie jest jasne, na ile wirus jest w stanie przenosić się pomiędzy różnymi gatunkami z gromady ssaków (np. kotami, psami i człowiekiem).

Nie zawsze można uratować kota

Ciało zwierzęcia zapakować do szczelnego foliowego worka i pilnie skontaktować się lekarzem weterynarii. Podłogi, meble, parapety okienne, itp. należy zmyć wodą z dodatkiem detergentu i wysuszyć, a obrusy, narzuty, zasłony uprać w pralce automatycznej w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza (wirus ptasiej grypy ulega zniszczeniu) i wysuszyć bez dostępu zwierząt. Unikajmy kontaktów i wizyt, szczególnie właścicieli kotów przez 7-8 dni. Zakażenie następuje głównie drogą oddechową i pokarmową. Czas inkubacji ptasiej grypy u ludzi wynosi 2-8 dni, u ptaków – 3-5 dni.

Źródło: PAN

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także