Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Antybiotyk wyleczy białaczkę?

MedExpress Team

Tomasz Kobosz

Opublikowano 18 września 2017 22:31

Antybiotyk wyleczy białaczkę? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Łączne stosowanie tygecyliny (pierwszego przedstawiciela z nowej grupy antybiotyków glicylocyklinowych) i imatynibu (inhibitora kinazy tyrozynowej) może okazać się przełomem w terapii przewlekłej białaczki szpikowej – przewidują szkoccy naukowcy.

Naukowcy z University of Glasgow badali in vitro komórki uzyskane od chorych na przewlekłą białaczkę szpikową (CML). Odkryli, że zmienione nowotworowo komórki macierzyste szpiku giną pod wpływem antybiotyku – tygecyliny – stosowanego łącznie z imatynibem (lekiem standardowo wykorzystywanym w terapii CML).

Skuteczność tej zaskakującej kombinacji udało się następnie potwierdzić na zwierzętach chorych na nowotwór opowiadający "ludzkiej" przewlekłej białaczce szpikowej.

Autorzy badania wierzą, że nowa metoda może sprawdzić się także u ludzi chorujących na CML. Obecnie terapia tego nowotworu opiera się na bowiem inhibitorach kinazy tyrozynowej (TKI), takich jak imatynib. Leki te unieszkodliwiają dojrzałe komórki nowotworowe, ale nie są w stanie zniszczyć zmutowanych komórek macierzystych. Hamują więc postęp choroby, ale nie usuwają jej przyczyny.

Z tego powodu większość leczony za pomocą TKI chorych musi przyjmować lek do końca życia. Oznacza to: ryzyko pojawienia się oporności, wysokie koszty leczenia oraz – u części pacjentów – poważne objawy niepożądane.

Jeśli testowane połączenie TKI i tygecyliny rzeczywiści sprawdzi się u ludzi, będzie można mówić o prawdziwym przełomie w leczeniu tego typu białaczki.

Źródło: University of Glasgow

Podobne artykuły

jacek-gugulski
21 marca 2019
ThinkstockPhotos-680932114
Przewlekła białaczka szpikowa

Perspektywa odstawienia leczenia

21 czerwca 2017

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także